Mustafa Kemal ATATÜRK
Oktay Ekşi
Oktay EKŞİ
CHP İstanbul Milletvekili
Dış işleri Komisyonu Üyesi
Bugün 25 Haziran Pazartesi  2018
Mini Yorum
07.11.2015
Mini Yorum

Nihayet CHP’nin gerçek sorununa birileri parmak bastı:

CHP’de Genel Merkez sorunu vardır ama sorun öncelikle örgütle ilgilidir.

Ercan Karakaş "Kadro değişikliği yetmez" dedi. O ve Murat Karayalçın "örgütsel yenilenmeyi”, "örgütsel reformu” şart gördüklerini söylediler.

Doğrudur.

En azından katıldığım kampanyalara ve örgütle ilişkilerim sırasındaki gözlemlerime dayanarak söyleyebilirim ki örgüt genelde TEMBELDİR. Örgüt kötü bir devlet dairesi kadar hantal, bürokratik ve negatif zihniyetlidir. Mücadele azmi ve heyecanı yoktur. Az olan enerjisini parti içi dedikodulara harcar. İçindeki gerçekten idealist üyelerin sesine kulak verilmez. Örgüt bir öneri üretse sesini duyuramaz. Kimse de bu işleyişi değiştirmez/değiştiremez. Partinin -zaten Genel Merkez tarafından özenle unutturulan- temel ilkeleri en az ilgi duyulan konudur.

O nedenle örgüt bazında gerçekten hem yapısal hem de zihniyet bazında temel değişiklikler yapılması CHP'nin başta gelen bir sorunudur.

Ancak durumu sadece örgütü suçlayarak açıklamak yetersizdir.

Bugün CHP'de açıkça konuşulmayan bir ideoloji sorunu vardır. Bunun neden Genel Merkezdeki CHP'li sayısının (kayıtlı demiyorum) CHP'lilerden az olmasıdır. Örneğin CHP hâlâ onun ilkelerine inandığını bir kere bile ifade etmemiş Genel Başkan Yardımcıları ve Milletvekillerinin bulunduğu bir adrestir.

O yüzden CHP kendi temel felsefesiyle mi yola devam edecek yoksa laiklik başta, her konuda tavizler vererek mi iktidara gelecek, henüz karar verebilmiş değildir.

Gerçek şu ki CHP'nin temel değerlerini geri plana iterek seçim kazanabileceklerini sananların girdikleri seçimden başarılı sonuç alabildiklerinin örneği yoktur.

Öyleyse o yol yol değildir.

Çözüm CHP'nin kimlik değiştirmesinde değil, kendi kimliği içinde yenilenmesinde ve örgütüne mücadele azmini tekrar kazandıran, onu bugünkü tembel ve hantal yapıdan, bürokratik ve negatif zihniyetten, sevgisiz vefasız bakıştan kurtaran reformda bir yenilenmededir. 

Genel Merkez'deki ideolojik bulanıklık, şov eksenli çalışma ve bürokratik işleyiş kökten değiştirilmedikçe seçmenin karşısına gidip bugünkünden farklı bir sonuç almanın imkânı yoktur. 

 

Gerçek şu ki CHP'nin yenilenmesine GENEL MERKEZDEN başlamak gerekir.