Mustafa Kemal ATATRK
Oktay Eki
Oktay EK
CHP stanbul Milletvekili
D ileri Komisyonu yesi
Bugn 25 Haziran Pazartesi  2018
Son ve Baarl Mizah Gazetesi: Yeni afak
19.04.2015
Son ve Baarl Mizah Gazetesi: Yeni afak

Son ve en baarl mizah gazetesi Yeni afak'n 1924'te kurulmu stiklal Mahkemesini yeni örenip okuyucularna bildirmesi aklma eski bir hikayeyi getirdi:

1950'li yllarda DP iktidar kendisine uaklk eden ve BESLEME BASIN denen gazeteler yaratt. Bunlarn ii Menderes'i övmek, nönü'ye sövmek ve RESM LAN alp keseyi doldurmakt. Kahveci Mahmut adnda bir kshvehane sahibi de MEDENYET isimli böyle bir gazetenin sahibiydi. Gazetenin Bayazar Mehmet Kemal Kurunluolu'du. Bayazar bir gün -belki konu ktlndan- air Namk Kemal'in ölüm yldönümü vesilesiyle Bayaz yazm. Ertesi gün biri gazete patronu Kahveci Mahmut'u arayp:

"Utanmyor musunuz bu yaptnzdan! Beni öldü diye yazmsnz.Oysa ben Bayaznzda sözünü ettiiniz Vatan airi Namk Kemal'im. Oraya gelirsem size bunun hesabn sorarm" demi. Kahveci Mahmut ne Namk Kemali ne de bakasn bildii için kendisine çkan zattan özür dilemi. Bir daha böyle yanllk yaplmayacana söz vermi. O makaleyi yazan da kovacan söylemi.

Mehmet Kemal Kurunluolu patronun kendisini neden kovduunu anlatr, kahkahayla gülerdi. Yeni afak'çlar henüz Kahveci Mahmut düzeyine inmediler ama bu cehalet dolu yaynclktan vaz geçmezlerse aray kapatacaklarndan eminim.