Mustafa Kemal ATATRK
Oktay Eki
Oktay EK
CHP stanbul Milletvekili
D ileri Komisyonu yesi
Bugn 17 Temmuz Sal  2018
Trk Yunan Medya Bulumas Paneli Dostluu Pekitirdi
09.03.2015 | Gncelleme Tarihi : 9.3.2015
Trk Yunan Medya Bulumas Paneli Dostluu Pekitirdi


AB Sivil Toplum Diyalou program çerçevesinde gelitirilen Türk Yunan Medya Bulumas açl töreni, geni bir katlmc kitlesiyle gerçekletirildi. Atina’nn Ankara Büyükelçisi Kyriakos Loukakis’in de katld açl töreni, Bakent Üniversitesi hsan Doramac Konferans Salonu’nda izleyicilerle bulutu.


Türkiye’den Aral Group, Yunanistan’dan A4 Design’n ortaklaa gerçekletirdii projenin açl töreninin ardndan Türk ve Yunan ilikilerinde Medyann Rolü konulu bir panel gerçekletirildi. 3 Mart 2015 tarihinde gerçekleen açl töreni ve panele Yunanistan Büyükelçisinin yan sra Bakent Üniversitesi Kurucu Bakan ve CHP Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal, Bakent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Haberal’n da aralarnda bulunduu çok sayda akademisyen, sivil toplum kurulular temsilcileri, Türk ve Yunan medya mensuplar, akademisyenler ve örenciler katld. Moderatörlüünü Bakent Üniversitesi Öretim Üyesi ve Birgün Gazetesi Yazar Doç. Dr. L. Doan Tlç’n yapt panele konumac olarak Yunan basnndan The Journalist Gazetesi Editörü Nicholas Voulelis,  Leicester Üniversitesi Öretim Görevlisi Andreas Anastasiou ve Türk basnndan Gazeteci ve CHP zmir Milletvekili Mustafa Balbay ile duayen Gazeteci Nur Batur katld.


Açl Törenindeki Konumalar Dikkat Çekti


Büyük beeni toplayan törenin açl konumalarn, Yunanistan Büyükelçisi, Prof. Dr. Ali Haberal ve Aral Group Proje Koordinatörü Arzu Akgün yapt. Ayrca son anda çkan bir aksilik nedeniyle açla katlamayan Oktay Eki’nin açl konumas da konferans salonunda okundu.  Okunan konumada, Oktay Eki’nin Türk Yunan Dostluunun pekimesi adna yapt çalmalar yer alyordu.


Büyükelçi Loukakis yapt konumada, unlar dile getirdi: «ki ülke arasnda ilikileri gelitiren admlar sayesinde ulamak istediimiz amaca daha da yaklayoruz. Türk Yunan Medya Bulumas Projesi de bu admlardan bir tanesi. Bu sayede ortak iletiim kurulmasna imkân salayan bir platform oluturulmu olacak» dedi.


Proje Koordinatörü Arzu Akgün ise açl konumasnda medyann önemini u cümlelerle vurgulad: “Günümüzde medyann toplum üzerindeki gücü tartlmazdr. Türk ve Yunan halklarnn dostluunu pekitirerek, iki ülke halknn birbirini tanmalar ve yaknlamalar için uygun zemin hazrlanmasnda her iki ülkenin basnna da çok önemli görevler dümektedir.”


 


Türkiye ve Yunanistan Arasndaki Sorunlar Konutular


Panel açln yapan gazeteci L. Doan Tlç, politikaclar ile medya arasndaki ilikiye dikkat çekerek u yorumlarda bulundu: “Bamsz bir ekilde medyann deil, politikaclarn nasl bir iklim yarattn ve o iklim üzerinden de medyann  nasl ilerlediini gördük. Ne yazk ki politikaclar, zaman zaman kendi içlerinde bir skntya dütüklerinde darda bir çatma yaratarak bu durumdan kurtulmaya çalrlar.”


Uzun yllar Yunanistan’da yaayan ve çok önemli haberlere imza atan Nur Batur, Papandreu ile olan etkileyici bir ansn izleyicilerle paylat. Batur, Yunanistan ve Türkiye arasndaki dostluun sürdürülebilmesi için medyann önemini vurgulayarak, unlar belirtti: “Eer gerçek bir bar olursa, sorunlarn hepsini çözebilirsek, Ege bir bar gölü haline gelebilirse; buradan iki ulus da kazanacak hatta bütün Ege kazanacak. Onun için bu yolda, medyann bu yönünü daha geni kitlelere ulatrarak devam etmeliyiz.”


Andreas Anastasiou ise; gazetecilerin ulusal etkenlerden etkilendiklerini belirterek, “Ulusal çkarlarn girdii her yerde gazeteciler gazetecilikten çkyor. Gazetecilik, ulusal olarak atfedilen metalar üzerinden deil, alternatif bir yol üzerinden yaplmaldr” dedi.


Mustafa Balbay, Yunanistan Babakan Tsipras’n babakan olmadan önceki “Ege Denizi ne Türklerindir ne de Yunanllarn. Ege Denizi balklarndr.” sözünü anmsatarak, “Ben, Türk Yunan ilikilerinde kesinlikle herhangi bir ülkeye deil, savaa ve gerilimi yaratanlara kzgnm” ifadelerini kulland.


Son olarak konumasn yapan Gazeteci Nicholas Voulelis, zaman içerisinde Türkiye ile Yunanistan’ kar karya getiren önemli dönemlere deinmitir. Ayrca tarihi örnekler de veren Voulelis, “Popüler kültür ile enjekte edilen ve medya ile alevlendirilen milliyetçilie dayanan tarih ve gerçek tarih arasndaki farkllklar günümüzdeki tartmalarn sebebidir” dedi.


Anadolu Türküleri Senfoniyle Hayat Buldu


Panel bitiminde Çada Sanatlar Merkezi’nde gerçekletirilen kokteyl ve ardndan Türk Yunan dostluunu pekitirmek adna Turkkey Symphony Orchestras’nn sunduu senfonikletirilmi Klasik Anadolu Türküleri Konseri izleyenleri büyüledi.

Bu Haber Toplam 1274 defa Okundu.