Mustafa Kemal ATATRK
Oktay Eki
Oktay EK
CHP stanbul Milletvekili
D ileri Komisyonu yesi
Bugn 17 Temmuz Sal  2018
''CENAZEYE GDECEKTM AMA EKREM DAHA AIR BASTI.''
22.12.2014 | Gncelleme Tarihi : 20.2.2015
''CENAZEYE GDECEKTM AMA EKREM DAHA AIR BASTI.''

Ekrem Dumanl'ya Gazetesine giderek destek veren Oktay Eki: ''basna bask hep vard; ama bu kadar alçakças hiç olmad.'' Basn Konseyi’nin eski bakan ve CHP stanbul Milletvekili Oktay Eki, demokrasi ve medyaya darbe için dümeye basld gün Zaman’a giderek demokrasiden yana tavr koymutu. Duayen gazeteci, basna her dönemde bask uygulandn ancak bir kadronun tertipler hazrlayarak insanlar hapse attrmas gibi durumlarn söz konusu olmadn söylüyor.


-Operasyon haberini nasl örendiniz?

 O gün stanbul’da Fatsallar Dernei’nin kahvalts vard. Kahvaltda operasyon balam, diye bir haber geldi. ‘Ne operasyonu?’ dedim. Zaman’a gitmiler, STV’ye gitmiler, Ekrem’i, Hidayet’i alacaklarm... Pnar Türenç’i aradm, Basn Konseyi adna bir tavr sergileyecekler mi diye. O da Zaman’a iki arkada gönderdiini söyledi. ‘Doru bir i yapmsn, ben de oraya gidiyorum’ diyerek atladm gazeteye gittim. Ekrem beni görünce ard, oke oldu diyebilirim. Aslnda kahvaltdan çknca CHP Milletvekili Bihlun Tamaylgil’in annesinin cenazesine gidecektim. Öncelikli durum burada diye düündüm.


-Gözalt öncesi konuma frsatnz oldu mu?

 Tabii, unu söyleyeyim; ben Ekrem’e krgndm. Alt-yedi yldr gidip gelme, konuma gibi bir durum söz konusu deildi. Sebebi ise Muhsin Yazcolu kazasnda olan bir olay. Kaza yerine giden helikopterdeki albaya DHA muhabiri ‘Ben de gelebilir miyim?’ diye soruyor, albay da onu helikoptere alyor. Ancak Cihan muhabirine yer kalmaynca onu almyorlar. Tabii orada ‘Ayrmclk yapyorsunuz’ diye bir tartma çkm. Ben de sordum soruturdum. Bana inandrc gelen albayn tavr oldu. Böyle bir ey yaznca Ekrem kzd. Ben de ‘Sen medya imam msn?’ dedim. Bu Ekrem’e tabii çok dokunmu. Krgnlmzn sebebi buydu. Beraber odasna çktk. ‘Abi’ dedi, ‘Ben size bayram tebrii gönderdim; ama cevap alamadm.’ Ben de dedim ki ‘Ekrem, benim tabiatm, biri beni ararsa, biri bana bir ey gönderirse muhakkak dönerim. Alsaydm sana da dönerdim.’ Mesaj gönderdii numaray gösterdi, baktm eski numaram. Meer o oraya mesaj atarm, dönmüyor diye de kendi içinde krlrm. Neyse ben, ifade özgürlüünü desteklediimi söyledim. Dün Tuncay ve Nedim’in yanndaydm, bugün de Ekrem’in yanndaym.


-Tepki aldnz m?

Genel anlamda olumlu karland ama bir-iki zprca tepki de aldm. Durumas olsayd gider arkasnda durur, destek verirdim. Çünkü gazetecilik yaparak srf o yüzden birilerini kzdrm bir adama sahip çkmayacam da kime sahip çkacam.


-lk gün gözaltna alnan isimler arasnda senaristler, hatta stajyerler bile vard. Operasyonla ilgili kanaatiniz nedir?

 Ergenekon ve Balyoz sanklarn ziyaret ettiimde söylediklerimi tekrarlayacam. Maalesef, Türkiye böyle bir memleket. Nasl onlar siyasi davaysa bu da siyasi bir dava. Siyasi davalarda mahkeme hükmünün bir önemi yoktur. Diyelim ki Ekrem’e, Hidayet’e müebbet verdiler. Siyasi geçmiimiz bu tür kara lekelerle dolu. Saysz rezilane davamz var. Çünkü hâlâ Türkiye’de bamsz bir yargnn hepimiz için ne kadar önemli olduunu idrak edecek devlet adam yok.


-Ertesi gün baz gazeteler ayn manetle çkt. Hatta 17 Aralk’tan beri birçok gazete ayn balkla çkyor. Darbe dönemlerinde gazetecilik yapan biri olarak medyadaki durumu nasl görüyorsunuz?

 Okuyucu bu gazetelerin yüzüne bakmaz; ama devlet daireleri alyordur. Bir nevi psikolojik harekât bunlarnki. Erdoan’n çevresinde böyle bir ekip var belli. Mesleimi brakmama sebep olan yazm 28 Ekim 2010’da çkt. O gün beni konunun muhatab olan bakan Veysel Erolu arad, ‘Bana hakszlk yapmsnz’ dedi. Gayet medeni bir ekilde konutuk.  Tek bir okuyucudan tepki almadm. Ertesi sabah gazeteye gittiimde ortalk karm, Tayyip Bey ayaa kalkm. Daha pek çok olayda habbeyi kubbe yaparak baarl olan bir ekibi var. Böyle bir tablo karsndayz. Bu kadar profesyonel aalk uygulama hiçbir dönem görmedim. Ben Adnan Menderes dönemini yaadm, gazeteciydim. O dönemde Adnan Bey de gazetecilere, gazetelere kzard. Bunlar yaadk ama böyle bir kadronun tertipler hazrlayarak insanlar hapse attrmas gibi durumlar söz konusu deildi. Bu kadar alçakças hiç olmad.

Bu Haber Toplam 1349 defa Okundu.