Mustafa Kemal ATATRK
Oktay Eki
Oktay EK
CHP stanbul Milletvekili
D ileri Komisyonu yesi
Bugn 17 Temmuz Sal  2018
Bte Grmeleri Kt Bir Okul Msameresi
05.12.2014 | Gncelleme Tarihi : 20.2.2015
Bte Grmeleri Kt Bir Okul Msameresi

CHP stanbul Milletvekili Oktay Eki, Meclis Genel Kurulunda bütçe görümeleri adyla “kötü bir ortaokul müsameresi” sahnelendiini belirterek, “Bu kötü müsamerenin senaristi yine yllardan beri, Meclis’teki siyasi partilerin grup bakan vekilleridir. Bu sistemle TBMM’nin denetim görevini gereince yapmadna o nedenle de vatandan düpedüz aldatldna inanyorum” dedi.


Eki, TBMM’de düzenledii basn toplantsnda Çaramba günü Genel Kurul’da görümelerine balanacak olan bütçe görümelerine deindi.


- “SENARST SYAS PARTLERN GRUP BAKAN VEKLLERDR”-


Yllardan beri Meclis Genel Kurulu’nda bütçe görümeleri adyla “kötü bir ortaokul müsameresi” sahnelendiini iddia eden Eki, “Bu kötü müsamerenin senaristi yine yllardan beri, Meclis’teki siyasi partilerin grup bakan vekilleridir. Oyun hepsinin mutabakatyla oynanmaktadr” dedi.


-BÜTÇE GÖRÜMELERNN NASIL OLMASI GEREKTN ANLATTI-


Bütçe görümelerinin nasl olmas gerektiine iaret eden Eki, öyle dedi:


“Eskiden bütçe tasars Genel Kurul’a gelince her bakanlk bütçesi tek bana ele alnr, üç saat, dört saat, ksaca ne kadar zaman ayrldysa o süre boyunca söz konusu bakanlk bütçesi üzerinde tartmalar yaplrd. imdi öyle yaplmyor. Vaktin çok az olduu gerekçesiyle birkaç bakanln bütçesi ayn oturumda ve birlikte görüülmektedir. Böyle olunca hangi partinin hangi üyesinin Salk Bakanln, hangisinin Dilerini ve hangisinin Çalma Bakanln eletirdii izlenemez hale gelmekte yani vatandan o üzerinde titrememiz gereken 1 kuruunun nereye harcand sorusu, gürültüye gitmektedir.


Bu tamamen TBMM’deki Meclis grup bakanvekillerinin -bilemiyorum hangi ylda balattlarsa- kendi aralarnda uydurduklar bir usuldür.


Ben, bu usul ve bu sistemle TBMM’nin denetim görevini gereince yapmadna o nedenle de vatandan düpedüz aldatldna inanyorum.”


“Kendi partiniz için de mi söylüyorsunuz?” sorusu üzerine Eki, “Grup bakanvekillerinin imzas var zaten, ortak imza, hepsinin, istisnasz, altnda hepsinin imzas var. O bir grup bakanvekilinin meselesi deil ki” yantn verdi.

Bu Haber Toplam 999 defa Okundu.