Mustafa Kemal ATATRK
Oktay Eki
Oktay EK
CHP stanbul Milletvekili
D ileri Komisyonu yesi
Bugn 21 Haziran Perembe  2018
Kartlar alyor
25 Austos 2010, aramba

LAFIN dorusunu son sfat Demokratik Toplum Kongresi Ebakan olan Ahmet Türk söylemi. “Artk Türkiye krlma noktasna geldi” demi. Gerçi oradaki “Türkiye” sözü yerine “Babakan Tayyip Erdoan” dese daha doru olurdu. Çünkü gerçekten bir “krlma noktasna gelmilik” belirtisi onda var.

Önce bir noktaya deinelim:

Bu Demokratik Toplum Kongresi ne mene bir eydir anlam deiliz. Gerçi bu kardelerimiz iki ayda bir “parti” kurmaya, istedikleri yerde “parlamento” toplamaya, üç kiiyi yan yana bulunca “konferans” düzenlemeye merakllar.

Son olarak da Mesud Barzani ile görümüler ve Türkiye, ran, Suriye, Irak dahil dünyann neresinde “Kürt” varsa hepsinin temsil edilecei bir “Kürt Konferans” düzenlenmesini istemilerdi. Lakin Barzani daha gerçekçi biri olduu için “Altyaps hazr olmadan böyle bir konferans yersizdir” gerekçesiyle öneriyi reddetmiti.

“O olmazsa bu olur” diyerek Diyarbakr’da topladklar -yaps belirsiz, kural belirsiz, yetkisi belirsiz, etkisi belirsiz- Demokratik Toplum Kongresi bitince, sanki orada alnan kararlarn, o kararlar için el kaldranlar bile balamadn bilmeyen yokmu gibi Ahmet Türk bir açklama yaparak yukardaki sözleri söyledi.
Tabii onunla kalmad. imdi Babakan Erdoan’n “referandumdan hayr çkabilir” korkusuyla ne isteseler vereceini düünerek baka talepler de sralad:

* Askeri ve siyasi operasyonlar (bununla baz Belediye Bakanlarnn görevden alnmasn kastediyor olabilir) fiilen dursun;

* Abdullah Öcalan’n çözüm süresinde rol oynamas için müzakere koullar salansn (yani devlet, Öcalan’la karlkl müzakere yapabilsin);

* Yeni bir demokratik Anayasa sözü verilsin (yani Kürt kökenli insanlara hangi ayrcalklar tannacaksa söylensin);

* Siyasi nedenlerle tutuklu bulunan Bar Grubu üyeleri (PKK’nn gönderdii terör örgütü üyeleriyle tutuklu Belediye Bakanlar ve dierleri) serbest braklsn;

* Milletvekili seçimindeki yüzde 10 baraj kaldrlsn;

* Terörle Mücadele Yasas yürürlükten kaldrlsn.

Unuttu mu yoksa sözcülüünü yapt Kongre’de uygun görülmedii için mi deinmedi bilmiyoruz ama, “Türkiye’yi 25 özerk bölgeye ayralm; bizimkine Kürdistan diyelim; bizim bölgenin d ülkelerle ilikilerini kendisinin sürdürmesini salayalm (Bu Öcalan’n önerisidir); Kürtçeyi resmi eitim dili yapalm” dememi.

Ho dert edinmeyi gerektiren bir durum yok. Yeni bir “kongre” düzenler, bu talepleri de onun adna ilan edersiniz, olur biter.

Nasl olsa artk “katiyyen muhatap almadmz” ve “hiçbir zaman da muhatap almayacamz” Abdullah Öcalan’la doruca temas ettiimiz ortaya çktna göre, belki de yeni kongreye gerek kalmaz.

Öyle ya... “Evet” oyunun hatrna verilmeyecek ne var ki?
Bu Makale Toplam 928 defa okundu.