Mustafa Kemal ATATRK
Oktay Eki
Oktay EK
CHP stanbul Milletvekili
D ileri Komisyonu yesi
Bugn 25 Haziran Pazartesi  2018
Af'f konumayalm
28 Austos 2010, Cumartesi

BZM siyasi liderlere,partinin “yetkili kuruluna” sayg göstermeyi öretmek galiba pek de mümkün olmayacak.

Saygnz olmaynca o kurulun yetkisini de yok sayarsnz. Yok saynca onun yetkilerini siz kullanrsnz. Ve “parti politikalarn”, örnein Parti Meclisi yahut Merkez Yürütme Kurulu yerine siz belirlersiniz.

Biz Deniz Baykal'n bu tabiatn çok eletirdik, ama dinletemedik.

imdi bakyoruz ayn ey CHP Genel Bakan Kemal Klçdarolu'nda da balad. Örnein tuttu Tunceli'de “12 Eylül'de ‘Hayr' deyin, Türkiye'nin önü açlsn. ‘Hayr' deyin Dou'dan, Bat'dan toplumsal mutabakatla, kardelikle genel affn yolu açlsn” dedi.

CHP Genel Bakan Yardmcs Hakk Süha Okay, bu sözlerle ilgili bir soruyu yantlarken dün, “Bu yeni bir açklama deil. 2009 Mays aynda Deniz Baykal'n açklamalaryla paralel. Klçdarolu'nun Grup Bakan Vekili iken yapt açklamalarla (da) paralel. Klçdarolu'nun söyledii, toplumsal mutabakat art olarak öne süren bir ‘af' söylemidir” demi.

Gerçekten Deniz Baykal da -aynen Klçdarolu gibi- bir Güneydou Anadolu gezisinde gazetecilere, “Siyaseti silahla yapmayacam, silah tamamen elimden brakacam dendii anda af projesi balar” demiti.

Tamam, Klçdarolu'nun “af”f birtakm koullara balad doru ama öteki doru da u ki, “genel af” gibi, aza bir kere alnca geri çekemediiniz bir kavram, bu sözler nedeniyle gündeme girmi oldu.

Biz de o yüzden, bu “hassas” konunun önce partinin “yetkili” organlarnda tartlmas art deil mi diyoruz.

Nitekim Hakk Süha Okay, Deniz Baykal'n o tarihteki sözünü anmsatrken, parti adna bu politikann izlenmesi, -örnein- “Parti Meclisi'nin u tarihli toplantsnda kararlatrlmt” deseydi -diyebilseydi- mesele kalmazd. Klçdarolu'nun sözlerinin balaycl ve inandrcl da o derecede artard.
imdi bir “genel af”tan söz eden Klçdarolu'nun, daha önce bu “af”lar yüzünden Türkiye'nin ne büyük bedeller ödediini bildiine eminiz.

Ama bilmeyenler için söyleyelim.

Rahmetli Bülent Ecevit, 1973 Seçim Kampanyas srasnda Kars'ta “ktidara gelirsek genel af ilan edeceiz” dedi. Sonra kurulan CHP-MSP Koalisyon hükümeti döneminde sözünü tutup “af” yasas çkartt. Hapishaneler boald.

Ama bir sene geçmeden her ey daha kötü oldu. Çünkü hapisten çkan “ar solcu”larla “ülkücü”ler hzla silahlanp, yarda kalm intikam kavgasn sokaa tadlar.

Ülkemizin 12 Eylül 1980'den önce günde ortalama 15-20 kiinin öldürüldüü anari ortamna sürüklenmesinde 1973-74 af yasasnn pay büyüktür.
kinci örnei yine merhum Ecevit'in çkard son “genel af”la yaadk. O yüzden gazetelerimizde bol bol “Aftan yararlanp hapisten çkar çkmaz eini (dümann, rakibini vb.) öldürdü” balkl haberler okuduk.

imdi kime bayram sevinci yaatacaz? Hapisteki kriminallere mi?

 

 

Bu Makale Toplam 928 defa okundu.