Mustafa Kemal ATATRK
Oktay Eki
Oktay EK
CHP stanbul Milletvekili
D ileri Komisyonu yesi
Bugn 21 Haziran Perembe  2018
Gerek ortaya kmal
29 Austos 2010, Pazar

BU son Kamu Personel Seçme Snav (KPSS) olay ilk deil. Örenci Seçme ve Yerletirme Merkezi'nin yapt snavlara özellikle son yllarda kirli eller giriyor. Snav sorularn, bakyorsunuz birileri çalp kendi camiasnn mensuplarna iletiyor. Nitekim önceki yllarn “polis” okullarna giri snavnda da bu yaand.

Önce onlar anmsatalm:
Gerçi “Polis tekilatnn” Fethullah Gülen Cemaati tarafndan ele geçirildii iddias en az 15 yl öncesine kadar gidiyor ama son zamanlarda bunu duymayan kalmad.
Hatta bir aamada Fethullah Gülen cemaati adna “Bize yakn insanlarn polis olma hakk yok mu?” türü bir de açklama yapld.
Ama soru o deildi. Soru, “Polis tekilatnda bakalarnn hakkn yiyerek yani yasa veya ahlakd metotlarla gerçekletirilen bir yaplanma var m, yok mu?” idi.
Nitekim 13 Eylül 2009'da yaplan Polis Akademisi Meslek Yüksekokullar snavnda adaylara sorulan 120 sorudan 88'inin, Fethullah Gülen cemaatine ait Pendik'teki FEM Dershanesi'ne mensup öretmenler tarafndan belli örencilere, “KPSS Deneme Snav sorular” numaras altnda, önceden verildii ortaya çkt. Neticede snav iptal edildi ve 60 bin kadar örenci yeniden snava sokuldu.
Bu örnek henüz -en azndan konuyu izleyenlerin zihninde- taze iken, 10 Temmuz 2010 günü yaplan ve 800 bin kadar adayn katld Kamu Personel Seçme Snav'nda da, -bazlar kar koca; bazlar yakn komu olan- 500 adayn ei görülmedik bir performansla “en yüksek puan” ald ortaya çkt.
Siz burada “örgütlü bir kopyaclk olay” olduunu düünmez misiniz?
Tam da Hanefi Avc'nn “Haliç'teki Simonlar” isimli kitabnda, “Fethullah Gülen cemaatinin, devletin tüm kurumlarn ele geçirmek için akla gelebilecek her metodu uyguladn” kamuoyuna duyurduu günlerde...
Gerçi Örenci Seçme ve Yerletirme Merkezi Bakan Prof. Dr. Ünal Yarmaan'n hiç de kendisini hedef almayan iddialar karsnda önce “Biz kopya yapldn gösterecek bir veriye ulaamadk” demesi, sonra da “Bu meselenin yantn verdikten sonra brakp ayrlacam” diye tepki göstermesi “Acaba iddialar temelsiz mi?” kukusuna yol açt.
Ama bizzat Yüksek Öretim Kurulu Bakan Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan da, “ortada örgütlü bir kopya olduu” iddiasn ciddiye aldn söyledi.
Dahas Cumhurbakan Abdullah Gül'ün bile iddialar Devlet Denetleme Kurulu'na inceletecei kamuoyuna yansd.
Son olarak Türk Eitim-Sen isimli sendika Genel Bakan smail Koncuk, sorularn ham halinin snavdan önce Uluda Üniversitesi mezunu bir adayn e-posta adresine gönderildiine ilikin kantlar ortaya koydu. “Sorularn sadece 50-100 kiiye deil binlerce kiiye ulam olacan” ileri sürdü.
Bu olayn “cemaat” ii olup olmadn elbet bilmiyoruz. Ama inceleyip gerçei ortaya çkarmaya deeceini söylüyoruz.

Bu Makale Toplam 857 defa okundu.