Mustafa Kemal ATATRK
Oktay Eki
Oktay EK
CHP stanbul Milletvekili
D ileri Komisyonu yesi
Bugn 25 Haziran Pazartesi  2018
Sarlar diyalou
08 Eyll 2010, aramba

DÜNYADA önüne gelen ihtilaf çözen, sorunlara çare bulan ama kendi söküünü dikemeyen bir kurum var mdr diye sorulursa, hiç tereddüt etmeden: “Türkiye'de yarg tam bu durumdadr” diyebilirsiniz.

Nitekim yeni Adli Yl', Yargtay Bakan Hasan Gerçeker bu gerçei anlatan yakarlarla açt.

Son zamanlarda törenlerden uzak duran Babakan Tayyip Erdoan, 30 Austos gibi, bu törende de yoktu. Ama Cumhurbakan Abdullah Gül oradayd. Önceki yllarda katld Adli Yl törenlerinde ne iittiyse, bu defa daha da fazlasn önünde buldu. Hatta Bakan Gerçeker sözlerine balarken:
“Her adli yl açlnda yinelediimiz sorunlar büyük ölçüde devam etmektedir. Hatta çoalarak devam etmektedir” demeye kendini mecbur hisseti.
Neydi o sorunlar?
Yargtay Bakanlar her yl, “ yükümüz çok ar. Yürütme (hükümet) ve yasama yeterli kadro ve imkan vererek örnein Bölge Adliye Mahkemelerini kurarak bu sorunu çözmeli” der, ama sözünü dinletemez.
“Yargnn bamszl zedelidir. Yargçlarn tayin ve terfilerine karar veren Hakimler ve Savclar Yüksek Kurulu, yürütmenin etkisi altndadr” der ama bu sözleri dinleyen Cumhurbakannn da, Babakann da kllar kmldamaz.
Çünkü “yarg bamszln” zedeleyen husus yani Adalet Bakan ile “altn oy” sahibi Müstearn bu kurulda kalmas ilerine gelir.
Müstearn “altn oy” sahibi olduunu neden söylediimizi açklayalm da söze sonra devam edelim:
Kurul biliyorsunuz 7 üyeden oluuyor. Bunlarn biri Bakan, ikincisi Bakanlk Müstear... Kalan 5 üyeden 3'ü Yargtay'dan, 2'si Dantay'dan geliyor.
Kararlar oyçokluuyla veriliyor ama yasa öyle yaplm ki, Bakanlk Müstear toplantya katlmazsa kurul ne toplanabiliyor ne de karar alabiliyor. O yüzden hükümet istedii anda Kurul'u çalamaz hale getirebiliyor. Nitekim halen öyle bir dönem yaanyor.
Durum bu iken yani yarg tam anlamyla “yamurdan kaçmaya” çalrken imdi doluya tutuldu. Çünkü Anayasa deiiklii paketi, hem Bakan'n yetkilerini artrd, hem de saysn 22'ye çkard Kurul üyelerinden 7'sinin “yürütme”den gelmesini hükme balad. Öteki konulara deinecek yer yok... Ama sadece biri sanrz her eyi anlatr:
Yargtay Bakan, “ yükümüz fazla” diyor. “Bir ylda 533 bin 168 dava dosyas karara baland halde yetiemiyoruz” diyor.
Buna karlk Babakan Erdoan'n bir televizyon programnda:
“15-20 yl dosyalarn raflarda durmasnn faturasn siz kime ödetiyorsunuz? Bunlar niye bekliyor? Bunlar bekletmeyin o zaman... Biz bu ülkede, 2-3 dakikada, dosyalarn sayfalar okunmadan verilen kararlar da biliyoruz” dedii bildiriliyor.
Gördüünüz gibi ortada tam bir “sarlar diyalou” gerçei var.
Yargya bak bu olursa, onun hangi sorunu çözülür?

Bu Makale Toplam 805 defa okundu.