Mustafa Kemal ATATRK
Oktay Eki
Oktay EK
CHP stanbul Milletvekili
D ileri Komisyonu yesi
Bugn 21 Haziran Perembe  2018
Seilmi padiahlk
12 Eyll 2010, Pazar

BEKLYORDUK ama Babakan Tayyip Erdoan'n torbadaki turplar çkarmak için bugün yaplacak halkoylamas sonuçlarn görünceye kadar sabredeceini sanyorduk.

Aldanmz. Daha önce azndan kaçrm gibi, ireti bir ifadeyle sözünü ettii Bakanlk sistemine geçmeyi iyice aklna koyduunu, önceki gün CNN Türk'e verdii mülakattan örendik.


Konunun teknik ksmna gelmeden, Bakanlk sistemine geçilirse nasl bir  Türkiye'de yaayacamz özetleyelim:
Tabii o sisteme bouna deil Tayyip Erdoan' “Bakan” yapmak için geçeceiz. Sistemin gerei “hükümet etme” ile ilgili tüm yetkiler Bakan tarafndan kullanlaca için, öyle bir Türkiye'de Tayyip Erdoan ksaca “Seçilmi Padiah” olacak.
“Peki ya Babakan? Bakanlar?” demeyin, Çünkü “Babakan” deil ama “Bakan”lar olacak. Onlar da Bakan, Meclis dndan, beendii adamlar “Bakan” yaparak dolduracak.
Anlalan Parlamenter sistemin mekanizmalar tamamen unutulacak. Bakan ülkeyi, -aynen Tayyip Erdoan'n 23 Nisan günü kendi koltuuna oturan Elgin Koçubaba isimli kz çocuuna “Yetki artk senin, ister asarsn, ister kesersin” dedii gibi-  ister asarak, ister keserek yönetecek.
Eh... Türkiye'de bugünkü duruma bakarsanz, o zaman nelere tank olacanz kolayca tahmin edersiniz.
Modelin “hukuki” boyutuna gelmeden deinmeye deer bir nokta daha var:
O sisteme geçilince anlalan, siyasi hayatmzda Abdullah Gül diye biri olamayacak.
Hukuki açdan baknca:
Babakan Erdoan'n sözlerinden anlaldna göre, TBMM Anayasa Komisyonu Bakan Prof. Dr. Burhan Kuzu'nun tavsiyesine uygun olarak Fransa'daki “Yar Bakanlk” sisteminden de esinlenen bir model getirilecekmi.
Fransa'da güçlü bir “Bakan” ve bir de Parlamento'ya kar sorumlu bir “Babakan” var. Keza orada Bakan (yahut Cumhurbakan) isterse “seçimlerin yenilenmesine” karar verebiliyor. Böylece “Bakan” ar güçlü hale geliyor.
Oysa Burhan Kuzu modelinde “babakan yok”, yani “Parlamentoya kar sorumluluk söz konusu deil” deniyor.
Dorusu böyle bir modeli bizim aklmz almad için bunun “ne menem bir ey” olduunu tannm Anayasa profesörü Erdoan Teziç'e sorduk. “Raknn üstüne arap koyarak içmek gibi bir ey olmal” dedi.
Yeri gelmiken açklayalm:
Bir önceki yazmzda Sayn Teziç'in görülerini aktarrken Jaques Chirac'n “Meclis” tarafndan seçildiinden söz etmitik. Chirac' da halk seçmitir. Ksaca hata Teziç'e deil, bize aittir.
Konuya dönersek:
Her ey Tayyip Erdoan'n istedii gibi geliirse elbet Türkiye, “Bakanlk” sistemine de geçebilir.
Geçebilir de, o sistemin iyi ilemesi için “yasama-yürütme-yarg” erklerinin birbirine karmamas temel kouldur. Karmazlar ama birbirlerinin gücünü dengelerler. Oysa bizde “hukuku” bile ayana taklm “pranga” sayan bir zihniyet egemen... Onun elinde “Bakanlk” neye döner?

 
Bu Makale Toplam 804 defa okundu.