Mustafa Kemal ATATRK
Oktay Eki
Oktay EK
CHP stanbul Milletvekili
D ileri Komisyonu yesi
Bugn 25 Haziran Pazartesi  2018
Gl kar m?
21 Eyll 2010, Sal

DORUSU, bir hafta süreyle gazete okumayan, radyodan, televizyondan uzak duran bir insan sudan çkm balk gibi oluyor. Hele Türkiye'de gazeteci iseniz, durumunuz daha zor demektir. Ama telafi ederiz. Çünkü bizde sorunlar çözülmez. Çözülmeyince ayn konu bir süre sonra tekrar karnza çkar.

Nitekim daha önce de deindiimiz Bakanlk sistemi -ho henüz iin çok bandayz- New York'a giden Cumhurbakan ile beraberindeki gazeteciler arasnda konuulmu. Cumhurbakan Abdullah Gül, özetle:

“Bakanlk sisteminin kongresi, yetkileri, seçim sistemi, kontrol dengeleme sistemi farkldr.

Sadece yasa deil onun ötesinde farkllk olur. Milletvekillerinin seçim ekli farkl olur. Tarihimize baktmzda biz Türklere sempatik gelebilir. Ama buradan da hakanlk, sultanlk anlay çkmamal. Avantajlar da var. Parlamenter sistemin de avantajlar var” demi.
Mutat üzere sözlerini “Onun ya da baka sistemin lehine bir ey söylemek istemiyorum. Zaman gelince tartlr” gibi, “tarafszlk” kokan bir cümle ile tamamlam.

Cumhurbakan Gül, bildiiniz gibi “ki kere iki dört eder” gibi, itiraz olana brakmayan bir üslup sahibidir. O nedenle yukardaki sözleri de “itirazsz kabul edilecek” türden görüler gibi görünmektedir.

Ama cümlelerinin dokusundan anladmz yanl deilse Gül, “lehinde veya aleyhinde” konumak istemedii Bakanlk sisteminin “aleyhinde”dir.

Eer öyle olmasayd, “bakanlk” sisteminin bizde uygulanan “parlamanter sistem”den farkl yanlarna iaret ettikten sonra:

“Tarihimize baktmzda biz Türklere sempatik gelebilir. Ama buradan da hakanlk, sultanlk anlay çkmamal. Avantajlar da var. Parlamenter sistemin de avantajlar var” demezdi.

Gerçi “bakanlk” sisteminin Türklere neden “sempatik” geleceini anlayamadk. Daha dorusu Cumhurbakan'nn deindii, “hakanlk, sultanlk” anlaynn “marjinal“ birkaç grup dnda kaç Türk'e “olumlu” göründüünü bilmiyoruz.

Cumhurbakan Gül, hakl olarak o sisteme göre yasama organ için yaplacak üye seçimlerindeki farkllk dahil pek çok farklln, “bakanlk” sistemiyle birlikte söz konusu olacana deiniyor.

Dorudur ama aslnda, yasama organ (parlamento) üyeleriyle ilgili seçim sistemini veya kurallarn deitirmek için “bakanlk” sistemine kadar gitmeye hiç gerek olmadn hepimiz biliyoruz.

Türkiye'ye “gerçek” demokrasinin gelmesi için ele alnacak ilk i, budur:

Adaylar belirleme yetkisi, parti liderlerinin iki dudandan alnp parti örgütüne veya parti üyelerine braklrsa sorun bizde de biter. Çünkü imdi “lidervekili” olanlar ancak o zaman “milletvekili” olur. Üstelik o zaman, örnein Parlamentonun, Radyo-Televizyon Üst Kurulu'na, Saytay'a, Anayasa Mahkemesi'ne gidecek üyeleri belirleme yetkisine kimse itiraz etmez. Çünkü o organlara giden üyelerin “tek seçici”nin keyfine deil, “milletin vekillerinin” tercihine göre belirlendiini herkes kabul eder.

Bu Makale Toplam 973 defa okundu.