Mustafa Kemal ATATRK
Oktay Eki
Oktay EK
CHP stanbul Milletvekili
D ileri Komisyonu yesi
Bugn 21 Haziran Perembe  2018
Szde ahlk adna
23 Eyll 2010, Perembe

ARKADALARIMIZ aratrmlar. Önceki akam, Beyolu, Boazkesen Caddesi'ndeki dört san'at galerisinin açl kokteyline katlanlara sopayla, tala saldran -bunlara “insan” diyemeyeceimize göre, öyle devam edelim- “yaratk”larn eylemlerinin gerisinde öyle “din”li, “iman”l bir motif yokmu.

Mutat üzere “Ahlâk elden gitti”nin gerisinde, “çkar” kavgas varm.  

stanbul Valisi ise, “Trafik skkl” diyor. Öyle veya böyle, ortada alacak bir ey yok. 

Ama belki izlememisinizdir diye, önce olay özetleyelim:

Beyolu'nun söz konusu yöresinde bir süredir “san'at galerileri” gibi, kültüre, yaama, yaam sevincine dönük faaliyetler younlat için orada yaayan insanlar rahatsz olmular. Nitekim yer yer homurdanmalar duyuluyormu.

Bu gelime dükkânlarn kirasn yükseltince, anlalan yörede yaanlardan bazlar çözümü, yeni gelenleri ürkütmekte bulmu.

Sonuçta, bir san'at galerisinin açlnda düzenlenmesi pek olaan saylan “kokteyl”i bahane eden bir güruh oray basm ve tala, sopayla, bçakla katlmclar darmadan etmi.

Böylece herhalde “stanbullularn san'ata ne kadar dükün olduunu”(!) göstermek istediler.

Tpk 1994'te Ankara Büyükehir Belediye Bakan Melih Gökçek'in, müstehcen olduu gerekçesiyle “Ben böyle sanatn içine tükürürüm” diyerek bir heykeli bulunduu parktan kaldrtmas gibi.

Neyse ki heykeltra Mehmet Aksoy'un Altnpark'taki heykeli mahkeme kararyla yerine kondu da, adaletin sillesi ayb düzeltti.

Gerçi “hogörü”yü, “ifade özgürlüü”nü, “san'ata sayg”y hepimiz çok savunuruz ama pratikteki durum maalesef o sözlerimizle pek uyumlu deildir.
Nitekim “sergi basma”, “konferans engelleme” gibi marifetlerimizi saymak hiç de zor deildir.

Böyle “hogörülü”(!) bir grubun, anmsayabildiimiz ilk marifeti Çada Yaam Destekleme Dernei'nin Basn Müzesi'nde açt ve “eriat”la yönetilen ülkelerdeki kadn yaamn gösteren fotoraflarn konulduu serginin, ayn ekilde sopal, takkeli bir güruh tarafndan baslmasyd.

Sonraki yllarda -halen Ergenekon san sfatyla Silivri'de yarglanan- bir avukatn yönettii bir güruh, 2005 ylnda açlan 6-7 Eylül olaylar konulu sergiyi bast.
Tannm piyano sanatçmz dil Biret'in Aya rini'de verdii konseri izlemeye gelenler, verilen arada içki içiyorlar diye (ki müzik konserlerinde verilen arada içki servisi yaplmas âdettir) basmaya kalkan “yaratk”lar da bizim “millî, mânevi deer” mücahitleri deil miydi?

Bahaneleri de ilkelliklerinin kantyd.

Zaman zaman kalemimizin altna gelir, biz de yazarz. Galiba yine gerekti:

“Medeni” olabilmek, her eyden zordur.

Bu Makale Toplam 1017 defa okundu.