Mustafa Kemal ATATRK
Oktay Eki
Oktay EK
CHP stanbul Milletvekili
D ileri Komisyonu yesi
Bugn 21 Haziran Perembe  2018
Bir krmz izgi daha
24 Eyll 2010, Cuma

REFERANDUMUN sonuçlarn Yüksek Seçim Kurulu'nun dün yaynlad kararnda aramayn. Hükümet adna Babakan Yardmcs Cemil Çiçek ile Adalet Bakan Sadullah Ergin'in dün Bar ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Bakan Selahattin Demirta ve yardmcs Gülten Kanak'n yapt görüme, referandumun verdii ilk sonuçtur.

Görüme ardndan basna Babakan Yardmcs Cemil Çiçek, esas olarak “yeni bir Anayasaya olan ihtiyaçtan” söz ettiine göre, o yeni Anayasa'nn içine Demirta ve Kanak'n önerilerini yerletirmek mümkün mü deil mi sorusunun konuulduunu tahmin etmek gerçekçi olur.

Biz Anayasa'nn, tüm haklar eit bireylerden oluan tek ve bütün bir Türk milleti için yaplmasndan yana olduumuz için böyle “Bize u haklar verirseniz”li görümelerin ülkemize huzur, özgürlük, demokrasi getireceini düünenlerden deiliz. Ama imdilik çok erken olan o konuyu bir kenara brakalm da günümüze dönelim:

Çiçek-Demirta görümesi, tepesine hangi külâh oturtulursa oturtulsun, hükümetin gündemdeki sorunu tek bana ve kendi özgür iradesiyle çözme gücüne sahip olmadn itiraf anlamna gelmektedir.

Yaplan görümeye “Diyalog”dur, “Çok çok görü isteme”dir filan deseniz de gerçek ortadadr ve dünkü görümeye benzer bir senaryonun düünülmesine bile ate püsküren hükümet, imdi masaya oturmu durumdadr.

Bu kötüdür veya iyidir demiyoruz.

Eer ortada bir sorun varsa ve siz de bu ülkeyi yönetme durumunda iseniz, tercih ettiiniz bir meru yoldan giderek çözüme ulamaya çalrsnz.  Mesele onun “siyasi faturas”n göze alp almamaktr.

Hükümet, özellikle de Babakan Tayyip Erdoan, referandumdan yüzde 57.8 orannda destek alnca belli ki, siyasi faturay göze alabilecek kadar halk desteine sahip olduunu düündü ve Çiçek'in, BDP'lilerle görümesine yeil k yakt.

Ho, PKK'y mral'daki hücresinden yöneten Abdullah Öcalan'la da yllardr görüülmekte olduu zaten austos ortalarnda ortaya çkmt. O srada Babakan'dan duyduumuz:

“Biz iktidar olarak, siyasi hükümet olarak hiçbir zaman bir terör örgütüyle veya temsilcileriyle masaya oturup görüme yapmayz. Böyle bir eyimiz asla olmamtr, yoktur, olamaz da...” eklindeki sözlerinde gerçei “kelime oyunlar” ile gizlemeyi amaçlad belliydi.

Çünkü onu izleyen “u veya bu ekilde çeitli kurumlaryla, bu tür baz münasebetler gerekirse devlet onu kendisi yapar. Burada, bunu birbirine kartrmamak gerekir” eklindeki cümlenin “tevil” koktuu aikârd.

Bundan anlayabildiimiz o ki, “krmz çizgi”leri kadar, o çizgileri silmesi ile de hakl bir öhret kazanan Adalet ve Kalknma Partisi iktidar, imdi yeni rekorlar peindedir.

Biz imdilik gözlem yapmaya devam edelim. Ve bu sürecin altndan “Çapanolu” çkmasn diye, sadece dua etmekle kalmayp gözümüzü de açalm.

Bu Makale Toplam 1132 defa okundu.