Mustafa Kemal ATATRK
Oktay Eki
Oktay EK
CHP stanbul Milletvekili
D ileri Komisyonu yesi
Bugn 21 Haziran Perembe  2018
Ayar karmz
30 Ekim 2010, Cumartesi

OKUYUCUDAN tepki gelmese belki unutup gidecektik. Ama “Bu düpedüz hakaret anlamna geliyor” türü uyarlar üzerine dönüp baknca, itiraf edelim, “Lafn hem ayarn kaçrmz, hem de seviyesini çok düürmüüz” diye çok rahatsz olduk. Önce kimi rencide etmisek tüm içtenliimizle özür diliyoruz.

Gelelim imdi hikâyenin kendisine:
Bize yani Hürriyet'in köe yazarlarna kendi yazlarn, “eer ifade düüklüü, bilgi yanl, eksik anlatm gibi bir kusur varsa düzeltmesi için” bir frsat verilir yani ya evine gazetenin erken basklar gönderilir veya yazs fakslanr.
Bu profesyonel mükemmeliyetçiliin gereidir ve yllardr yaplr.
Biz yazarlar -en azndan ben öyleyimdir- geç vakit de olsa, o metni bir kere daha gözden geçiririz. Zaman olur yazya ilave yaparz. Zaman olur yaznn bütününü deitiririz. Zaman olur içindeki bir ifadeyi yeterince açk yahut çarpc bulmaz, onun yerine baka bir cümle yazarz.
imdi bu yazy yazmamza sebep olan makalenin bandan aynen öyle bir ey geçti.
Geçen gece, yani 27 Ekim günü saat 23.30 sularyd. “Okuyucunun önüne çkacak metinde hata olmasn” diye, eve fakslanm yazy gözden geçirdim. Gerçekten metinde ufak tefek hatalar vard. Onlar düzelttim.
Yaz, Rize'nin kizdere vadisinde 22 adet Hidroelektrik Santral yaplmasn engelleyen Trabzon Kültür ve Tabiat Varlklarn Koruma Kurulu'nun kararna destek veriyor ve “Elektrik üretimi için ülkedeki tüm akarsularn kullanma hakknn 49 yllna özel irketlere verilmesini” bir “peke çekme” olarak nitelendiriyordu.
Konumaclar gibi yazarlar da son cümlenin “vurucu” olmasn isterler. Çünkü dinlediiniz konumann yahut okuduunuz yaznn deyim yerindeyse tad o son cümlededir.
Ben de, akarsularn kullanma hakknn 49 yllna verilmesiyle ilgili hususu, “imdi, her eyi satan ite o zihniyetin marifetini görüyoruz” diyerek ifade etmitim.
Aklma bir önceki Maliye Bakan Kemal Unaktan'n mehur “Babalar gibi satacaz” sözü geldi. Ondan esinlenerek “her eyi satan zihniyet” ifadesini deitirip “analarn bile satan” yaptm ve o metni gazeteye faksladm.
Bu deiiklik sadece saat 24'ten sonra baslan gazetelere yani ehir içlerinde datlan Hürriyet'lere girdi.
Ertesi sabah gazetede kendi yaptm deiiklii görünce “Galiba kantarn topunuzu kaçrmz” dedim ama i iten geçmiti.
Gerçekten ifade hem “maksadm” amt, hem de bu sütunu izleyenlerin yadrgayaca kadar ar kaçmt.
Nitekim okuyucu hiçbir faturay ödetmeden brakmaz:
Protestolar yanca, baa döndük ve “vurucu ifade” ehvetine kaplp birilerini -özellikle siyasi iktidar- rencide ettiimizi gördük.
Konuyu bir de gazetede kendi aramzda tarttk. Sonunda “hatay kabul etmenin de bir görev ve bir borç olduu” gerçeini dikkate alp “üzdüklerimizden özür dilediimizi” tüm içtenliimizle duyurmaya karar verdik.

 
Bu Makale Toplam 1066 defa okundu.