Mustafa Kemal ATATRK
Oktay Eki
Oktay EK
CHP stanbul Milletvekili
D ileri Komisyonu yesi
Bugn 19 Haziran Sal  2018
Trbann dm
06 Ekim 2010, aramba

CHP'liler “türban sorununu çözme” formülü arayadursunlar,YÖK Bakan Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, -benzetme boyunu aar ama yine de söyleyelim- Büyük skender'in “Gordion”daki “kördüümü” klcyla çözmesi gibi bir metot uygulad. stanbul Üniversitesi'ne gönderdii bir yazyla “Bundan böyle türbanl örencilerin snfa girmesine karmayn” dedi.

Onun kelimeleri farkl ama dedii sonuçta bu!

Konu bu kadar basit olsayd, yllardr ülkenin gündemini igal etmezdi.Hatta her eye muktedir olduunu her gün bir baka vesileyle ispat etmekten zevk duyan Babakan Tayyip Erdoan, son referandum kampanyas srasnda “Türban sorununu biz çözeriz” diyen CHP Genel Bakan Kemal Klçdarolu'na:

“Madem kendini o kadar güçlü hissediyorsun, sen lokomotif ol, biz de vagonlar olarak arkana düelim. Yeter ki bu sorun çözülsün” türü, ei görülmedik mesajlar vermezdi.

Bu örnei veriyoruz çünkü Yusuf Ziya Özcan'n “Çözdüm“ dedii -veya sand- sorunun gerisinde dalar kadar problem bulunduunun bilincindeyiz.
Onlarn ayrntsna sonra gireriz. imdilik sadece aklmza gelenleri saymakla yetinelim:

Konunun CHP'nin düne kadar izledii politikalarla Klçdarolu'nun Genel Bakan olmas ardndan benimsedii yeni çizgi arasndaki çelikiler nedeniyle CHP'de yarataca sorunlar ksm var.

O frtnadan Allah, Klçdarolu'nu korusun.

YÖK Bakan Özcan'n, Anayasa Mahkemesi'nin, Dantay'n, Avrupa nsan Haklar Mahkemesi'nin saylmayacak kadar çok kararnda “meru” yani “hukuka uygun” saylm bir yasa hiçe sayan bir “yaz” ile, kendisini “mahkemeler üstü” ilan etmesinden kaynaklanan sorun var.

Üniversitelerde balayan “türban serbestisinin” orada kalmayaca gerçei var:

Örnein önce “Kamu kurumlarnda çalan hanm memurlar da görevlerine türbanla -hatta çarafla-  gelebilsinler. Bu onlarn bireysel özgürlüünün gereidir” gerekçesiyle talepler duyacaz. Onu, “Bu da bir insan hakkdr” gerekçesiyle verilen izinler izleyecek.

Srada “kzlarn bulu çana girdikten sonra balarn örtmeleri”nin “dinimizin emri” olduunu iddia edecek olanlarn balatacaklar dayatmalar var. Bunun ardndan karmza çkacak olan, ilköretim ve ortaöretim çandaki kzlarn da balarn örtmeleri gerekecei tartmalar var.

Bugünkü siyasi iktidarn ömrü bunlarn ne kadarna yeter bilmiyoruz ama, “kimsenin hayat tarzna karmayacan” yeminli billahl ifadelerle duyuranlarn yarn, “Kz örencilerle erkek örencilerin ayn snfta olmalar caiz deildir” diyecekleri günleri göreceiz.

Sadece snflarn ayrlmas da yetmeyecek. Öyle ya, erkeklerle kzlar teneffüste bir araya gelirlerse ne olacak?

Ona da engel olmak için okullarn ayrlmas gerekecek.

Baz banazlarn ikâyetlerinden imdi bile haberdar deil miyiz?

Ya kadn doktorlar erkek hastalara bakarsa?

Veya erkek doktorlar kadnlar muayene ederse?

Allah korusun! Hepimiz birlikte çarplabiliriz.

YÖK Bakan Yusuf Ziya Özcan'a soralm:

Oluna yaamas için böyle bir Türkiye hazrladn görmüyor mu?

Bu Makale Toplam 1214 defa okundu.