Mustafa Kemal ATATRK
Oktay Eki
Oktay EK
CHP stanbul Milletvekili
D ileri Komisyonu yesi
Bugn 21 Haziran Perembe  2018
Aldanmz...
18 Haziran 2005, Cumartesi

FRANSIZLAR ve Hollandallar, onaylanmas için önlerine konan Avrupa Birlii (AB) Anayasas’na güçlü bir sesle ‘hayr’ dedii zaman, bunun sonuçlar üzerine yorum yapanlarn çou -bu satrlarn yazar dahil- ‘O bizi ilgilendirmez’ demitik.

 

Aldandmz imdi net bir ekilde ortaya çkyor.

 

Meer o ret oylar bizi çok derinden ilgilendiriyormu.

 

Üstelik aldanma, ne sadece bizlerle ne de sadece o olayla snrl imi.

 

Çok daha geni boyutlu bir aldanma-aldatma sürecini yaadmz Brüksel’de önceki gün balayan AB liderleri toplants ortaya koydu.

 

Brüksel’den gelen ‘çatrt’lardan anlaldna göre önce Avrupa Birlii binasnn çok salam bir yap olduunu düünürken de aldanmz. 

 

Gerçi ngiltere ile Fransa arasnda patlayan ‘bütçe’ krizi (biliyorsunuz ngilizler, AB’den her yl aldklar 4.6 milyar Euro’dan (Avro) vazgeçmesini isteyen Fransa’ya itiraz ediyor ve Fransa da 3 milyar Euro’dan vazgeçmedikçe evet demiyorlar) bu defa zor da olsa çözülür deniyor ama asl mesele orada deil, Fransa’nn kendisinde...

 

Fransa -dün Erturul Özkök’ün de yazd gibi- özellikle ‘AB Anayasas’na hayr’ denmesi üzerine adeta kimlik deitirdi. Jacques Chirac’n Fransa’s, AB liderliini Almanya ile paylaan, etkin ülke yerine, AB içinde sorun yaratan bir ülke görüntüsü vermeye balad. 

 

Söze devam etmeden soralm:

 

Bu anayasann gerçek mimar Fransa deil mi? Eski Fransz Cumhurbakan Giscard d’Estaign’i bu iin bana süs olsun diye mi koydulard? 

 

O halde kabahati ret oyu verene veya Türkiye gibi konunun dnda kalan ülkeye bulacaklarna, kendi yaptklar anayasada bulsunlar.

 

Franszlar malum, her türlü kusurdan münezzeh (arnm) olduklarna inandklar için halkn ‘ret’ oyu karsnda, pusulasn kaybetmi tekneye döndüler.

 

Artk karmzda sadece aknlk içinde bocalayan Fransa yok. Ayn zamanda ‘dünkü sözlerini inkár etmek için bahaneler uyduran’ bir Fransa var...

 

Cumhurbakan Chirac bir yandan ‘taahhütlerimize bal kalmalyz’ derken, ‘ortaya çkan yeni durum karsnda genileme meselesini gözden geçirmeyi’ öneriyor. Onun yarm brakt laf Babakan Dominique de Villepin tamamlayp, Fransz Parlamentosu’nda yapt konumada, ‘Bulgaristan ve Romanya 2007’de üyelie kabul edilmeli. Ama sonrasnda yeni genilemeleri tartmaya açmalyz’ diyor. 

 

Neyi tartacaksnz? 

 

Bunca yl oyaladnz Türkiye ile ‘müzakerelere balama’ kararn m?

 

Zaten ‘ucu açk’ dediiniz müzakerelerin ucunu, ‘Türkiye’ye kapal’ya çevirmenin yolunu mu?

 

imdi sözden caymann yolunu arayanlar bir ay önce ‘Reformlar hemen yaama geçirin... Hznz kaybetmeyin’ diye bizi sktrmyorlar myd? 

 

Belli ki bir hatay da ‘Batl verdii sözü tutar’ derken yapmz.

Bu Makale Toplam 562 defa okundu.