Mustafa Kemal ATATRK
Oktay Eki
Oktay EK
CHP stanbul Milletvekili
D ileri Komisyonu yesi
Bugn 21 Haziran Perembe  2018
zgrleiyormuuz!
22 Ekim 2010, Cuma

HAN “Allah'n sopas yok ki!” diye bir söz var ya, dün bazlar için tam da ona uygun gerçekler içinde yaadk: Kayseri'de “Türkiye Gazeteciler Federasyonu”nun 31'inci “Bakanlar Konseyi” toplants varm. Bu toplantya Sayn Cumhurbakan da katlm. Katlnca bir de konuma yapmas lazm ya...

Nitekim çkm konumu. “Demokrasinin vazgeçilmez prensiplerinden birinin basn özgürlüü olduunu” söylemi.
“Basnn özgür olmas konusunda ne düünüyorsunuz?” diye sorsanz, ayn yant Eritrea Devlet Bakan Isaias Afworki'den veya en az onun kadar despot biri olan Kuzey Kore lideri Kim Jong-II'den de alrsnz.
Mesele “basnn özgür olmasnn yararlar” deil, sizin banda olduunuz ülkede “basnn ne kadar özgür olduu”dur.
Cumhurbakan Gül Kayseri'deki konumasnda ona da yant vermi, “Türkiye'nin basn özgürlüü yönünden geçmite çok eletirildiini ve çok büyük eksikliklerin olduunu” söyledikten sonra “gelinen noktada bu alanda çok büyük ilerlemeler kaydedildiini ve AB (Avrupa Birlii) kriterlerinin yerine getirildiini” belirtmi.
Biliyorsunuz Babakan Yardmcs Bülent Arnç da öyle söylüyor.
Ne var ki Sayn Cumhurbakan'nn AB kriterlerinin yerine getirildiini söyledii gün, yllardan beri her ülkedeki basnn “ne ölçüde özgür” olduunu yaynlayan Snr Tanmayan Gazeteciler (Reporters Without Borders) (RSF) isimli kurulu Türkiye'deki basnn 178 ülke içinde 138'inci olduunu ilan etti.
Listenin en dibinde ran, Türkmenistan, Kuzey Kore ve Eritrea'nn olduunu söylersek nerede olduumuz daha iyi anlalr.
Bir de “Daha özgürleiyor” muyuz, yoksa “Özgürlüümüz giderek kstlanyor mu?” sorusuna yant vermek için belirtelim:
Geçen yl listedeki yerimiz 122'ncilikti. Bir önceki yl yani 2008'de 102'nci, 2005'te 98'inci idik.
Ksaca “hiç iyi olmadk” ama “bu kadar kötü duruma” dümü de deildik.
Deildik ama Babakan Tayyip Erdoan'a sorarsanz, 14 Eylül 2009 günü Avrupa Birlii ülkeleri Büyükelçilerine verdii iftardaki konumasna göre “fade özgürlüüne bu kadar önem veren, verdii önemin de gereini hakkyla yerine getiren bir iktidarn, özgür basn susturmak, engellemek, sktrmak, üzerinde siyasi bask kurmak gibi bir niyeti olmaz, olamaz”d.
Zaten kendisinin “medya kurulular üzerinde siyasi veya ekonomik bask kurma hakk ve yetkisi” olduundan söz bile edilemezdi.
Bir sonraki örnee geçmeden söyleyelim:
Türkiye'de bugün, önemli saylacak hiçbir medya organ, Babakan Tayyip Erdoan' kzdrabilecek bir haberi yaynlayamamaktadr.
Ama Babakan Erdoan'n geçen yl “Türkiye'de basn özgürlüü ABD'dekinden de ileridedir” dediini de anmsaynca, yukardaki sözler yerine oturuyor.
yi de kendisi de bir gazeteci-yazar olan Taha Akyol, tam da RSF'in bizi 138'inci ilan etmesinden bir gün önce “Türkiye'deki deiim, eitleme ve özgürleme yönündedir” diye yazarsa kime ne dersiniz?

Bu Makale Toplam 894 defa okundu.