Mustafa Kemal ATATRK
Oktay Eki
Oktay EK
CHP stanbul Milletvekili
D ileri Komisyonu yesi
Bugn 18 Haziran Pazartesi  2018
HEDYELER AIKLAMIYORLAR
Kaynak : | 18.11.2012
HEDYELER AIKLAMIYORLAR

Cumhurbakanna yabanc devlet bakanlar tarafndan verilen hediyelerin listesini isteyen, bunlardan hangilerinin -yasa gereince- devlete teslim edildiini soran CHP stanbul Milletvekili Oktay Eki'nin önergesini yantlayan Babakan Yardmcs Bekir Bozda, "Sayn Cumhurbakannn TBMM karsnda sorumluluu bulunmadndan (...) Sayn Cumhurbakanmz veya Cumhurbakanmzn ilemleri hakknda milletvekilleri tarafndan soru önergesi verilmesi hukuken mümkün bulunmamaktadr" dedi. Böylece Cumhurbakan Abdullah Gül'ün göreve geldii 28 Austos 2007 tarihinden 13 Austos 2012 tarihine kadar 103 yabanc ülkeye yapt 59'u "resmi", 3'ü "çalma", 21'i "zirve" ve 20'si "dier" türdeki geziler nedeniyle:

1- Devlet hazinesinden ne kadar harcama yapldn;

2- Bu gezilerde yabanclara verilmek üzere alnan hediyeler için kaç lira harcandn;

3- Yabanc devlet bakanlar tarafndan Cumhurbakanna -ve eine- sunulan hediyeleri listesini;

4- Bunlardan yasalarmza göre devlete braklmas gerekenlerden hangilerinin teslim edilmi olduunu, hangilerinin henüz teslim edilmediini örenmek isteyen Eki'nin önergesi yantsz kalm oldu.

Bekir Bozda'n yant üzerine Oktay Eki:

"Sayn Bakan'n "yant" diye gönderdii yaz öncelikle kendisinin TBMM'ye sayg duymadn göstermektedir. Çünkü yazsnda aynen:

".... milletvekilleri tarafndan soru önergesi verilmesi hukuken mümkün deildir" diyerek önergemi ileme koyan ve gereinin yaplmasn isteyen TBMM Bakannn "hukuktan anlamadn" ileri sürmü olmaktadr.

kincisi daha vahim... Çünkü Sayn Bozda önergemi yantsz brakmak için Cumhurbakannn TBMM'ye kar "sorumlu olmad" gerekçesine snmaktadr.

Cumhurbakannn Meclise kar -vatana ihanet hariç- hiçbir ekilde sorumlu olmadn Sayn Bozda bile bildiine göre Türkiye'de bilmeyen kimse yoktur.

Zaten soru önergesi Sayn Cumhurbakannn "sorumluluu" ile ilgili de deildir. Nitekim önerge metninde Cumhurbakannn eylemleri deil, ülkenin hazinesine giren ve oradan çkan her kuruun hesabn ülkemiz insanna vermekle yükümlü olan hükümetin sorumluluu konu edilmitir. Bu balamda örnein, "Cumhurbakann hangi ülkeye neden gittii" deil, "Cumhurbakannn gezileri nedeniyle yaplan harcamann toplam miktar" sorulmaktadr.

Keza "yabanc devlet erkanina verilmek üzere alnan hediyelere ödenen para kaç Türk Lirasdr?" eklindeki soru da Cumhurbakannn herhangi bir eylemini deil "hazineden çkan parann miktarn" sormaktadr.

Önergedeki sorulardan "Sayn Cumhurbakanna -ve eleri hanmefendiye- sunulan hediyelerin listesi" ile ilgili olan da "Cumhurbakannn ve ei hanmefendinin bir eylemini deil, baka ülkeler devlet bakanlarnn eylemini" esas almaktadr.

Bunlardan "yasalarmza göre devlete braklmasu gerekenlerden hangilerinin teslim edilmi olduuna" ilikin olan soruyu Cumhurbakannn eylemleri nedeniyle kimsenin hesap soramayacana ilikin kural ileri sürerek yantlamamak ilk bakta anlalabilir bir tutumdur. Ancak buradaki konu yasann "deeri u miktar aan hediyelerin devlete teslim edilmesini" emreden hükmünün Cumhurbakan tarafndan ne ölçüde titizlikle uygulandna ilikin kamuoyuna bilgi verme olana salad için Sayn Bozda'n teekkür etmesi gerekirdi. Öyle yapmayp olumsuz tavr takndna göre saklayacak bir takm eyler var demektir" dedi.

Bu Haber Toplam 898 defa Okundu.