Mustafa Kemal ATATRK
Oktay Eki
Oktay EK
CHP stanbul Milletvekili
D ileri Komisyonu yesi
Bugn 17 Temmuz Sal  2018
Basn Konseyi 27 Yanda
Kaynak : http://www.gercekgundem.com/medya/103322/basin-konseyi-27-yasinda | 09.02.2015
Basn Konseyi 27 Yanda

Basn Konseyi’nin 27. kurulu yldönümünde konuan Basn Konseyi Bakan Pnar Türenç, “Basnn hiç olmad kadar zor bir dönemden geçtiini” söyledi.Türenç, Basn Konseyi’nin davetine çok farkl görülerden pek çok gazetecinin bir araya gelmi olmasna dikkat çekerek; “Tarihi bir toplantya ahitlik ediyoruz.” dedi.


Basn Konseyi’nin onursal bakanlarndan stanbul Milletvekili Oktay Eki ile Bakent Tv’nin kurucusu Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal’n da katld gecede, 50’yi akn Basn Konseyi üyesi bir araya geldi.


Gecenin açlnda ksa bir konuma yapan Basn Konseyi Bakan Pnar Türenç, ayn zamanda Basn Konseyi’ne yeni katlan basn kurulular ve temsilcilerine de “ho geldiniz” dedi ve sözlerine öyle devam etti;


“Meslek hayatmda 40 yl geride braktm ancak böylesine bir bask dönemi yaamadm. Basn Konseyi 27.yana girerken, 27 yldr sürdürülen mücadelede bu nöbeti ben devralm bulunuyorum. Tarihi günlere ahitlik ediyoruz. Aslnda bu yemei, tarihi bir toplant olarak da adlandrabiliriz. Çünkü, yelpazenin tüm dilimleri, tüm renkleri Basn Konseyi çats altnda topland. Gördük ki, bu sancl dönemde basn da normalleiyor. Zaman grubu, üyeliklerini sonlandrmt ancak imdi geri dönüyorlar. Bu da normallemenin en açk kantdr. Zaman Gazetesi Genel Yayn Yönetmeni Ekrem Dumanl ile Cihan Haber Ajans Genel Müdürü Abdülhamit Bilici, Bugün Gazetesi Genel Müdürü Erhan Bayurt’un yeni üye olduklar bu süreçte, Basn Konseyi’nin çok deerli üyeleri Fox Tv, Halk Tv, Kanaltürk ve Bugün Tv’nin de aramza katlmas, gücümüze güç katmtr.”


Eli katlmn olduu yemekte, Basn Konseyi Yüksek Kurul Üyeleri TBMM Eski Bakan Hüsamettin Cindoruk, Gazeteciler Tufan Türenç, Altan Öymen, Konsey 2. Bakan Koç Üniversitesi öretim üyesi Murat Önok, Barolar Birlii 2. Bakan Baar Yalt, Av.Turgut Kazan, zmir Barosu Bakan Aydn Özcan, zmir Gazeteciler Cemiyeti 2.Bakan Misket Dikmen, Milliyet yazar Yaman Törüner, ksa bir süre önce Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayn Müdürlüü'nden ayrlan Utku Çakrözer, stanbul Gazeteciler Denei Bakan Engin Köklüçnar, Gazeteci Okan Atasoy, Sakarya Gazetesi mtiyaz Sahibi Üstün Ünügür, Ulusal Kanal Koordinatörü Yalçn Büyükdal, Mer Medya Genel Müdürü Erdal Güven, Afyon Gazeteciler Cemiyeti Bakan Mehmet Emin Güzbey, Av.Kaan Karclolu, Gazeteci Levent Yldz, Genel Sekreter Namk Koçak ile Basn Konseyi Vakf Yönetim Kurulu Üyeleri Seda Kaya Güler ve Elif Atayman da gecede hazr bulundular.


Daha sonra konuklar da söz alarak görülerini paylatlar. Prof. Dr. Mehmet Haberal, “basnn skntl günlerinde, özgürlüünün 4.5 yln bitirdiini” söyledi ve öyle konutu:


“Öyle günler oldu ki, benimle ilgili 40 - 50 haber yapld ve bana hiç sorulmad. Darbe yapmakla itham edilmitim. O zaman mahkemede de söyledim. Ya bu savc say saymay bilmiyor ya da hiç dayak yememi dedim. Ben darbelerin hepsini yaadm. Basn Konseyi, demir parmaklklarn ardnda beni yalnz brakmad. Hepinize teekkür ediyorum.”


Basn Konseyi Onursal Bakan Oktay Eki, “Geçmite darbeler ve muhtralarla geçen zor yllar yaadklarn, bu dönemin de atlatlacan” belirtti.


TBMM eski bakan Hüsamettin Cindoruk, “Bizler siyasetin ariviyiz. Yaananlar ilk kez yaamyoruz. Zorluklara ramen demokrasimiz, skntl günlerin üstesinden gelecek.” dedi.


Gazeteci Altan Öymen de, Basn Konseyi'nin 27 yl önce özdenetim mekanizmas olarak kurulduunu hatrlatt ve "Konsey o günlerde halk basnn errinden korurken, bugün basn, iktidarn errinden korumak için mücadele veriyor." diye konutu.


Ekrem Dumanl ise yapt ksa konumasnda “Basn Konseyi'nden geçici olarak, küserek ayrldk ama kalbimizin bir parças hep buradayd, döndüümüz için mutluyuz.” dedi.


Ayrca kutlama yemeinin gerçekletirildii stanbul Büyük Kulüp’te, 27. yl pastas da kesildi, müzik dinletisi gerçekletirildi. Seramikten yaplm “Tutsak” isimli eseri, Basn Konseyi’ne armaan eden seramik sanatçs Nurseli Berk ile ei Melih Berk de davete katlan isimler arasndayd.

Bu Haber Toplam 1446 defa Okundu.