Mustafa Kemal ATATRK
Oktay Eki
Oktay EK
CHP stanbul Milletvekili
D ileri Komisyonu yesi
Bugn 17 Temmuz Sal  2018
Ekrem Dumanl'y gazete alanlar byle karlad
Kaynak : http://www.zaman.com.tr/gundem_ekrem-dumanliyi-gazete-calisanlari-boyle-karsiladi_2265499.html | 20.12.2014
Ekrem Dumanl'y gazete alanlar byle karlad


Mesai arkadalarna hitap eden ekrem dumanl, gazete çalan ve okuyucularnn ortaya koyduu tepkinin hem basn hem de demokrasi tarihinde ayr bir sayfa olacan belirtti. Destek için gazeteye ve adliyeye gelen insanlarn da demokratik hakkn nasl aranacan, çevreye nasl saygl olunacan gösterdiini ifade eden Dumanl, "Eer iddialar doru olsayd 100 bin defa -haa- bu kitle bir terör örgütü olsayd bize zaten bu muameleyi yapamaz o adliye saraylarnda da ayaklarn ayaklarnn üstüne atamazlard." dedi.


Dumanl, gazete çalanlarna hitap ederken basn dünyas içinde zaman zaman krgnlklarn, küskünlüklerin olabileceini ancak herkesin bir birine sayg duymaya mecbur olduunu anlatarak, "Sen de mesleini yapyorsun ben de mesleimi yapyorum. Sen istedin diye ben buharlaacak deilim. Ben seni sevmiyorum diye senin de buharlaman mümkün deil. Sizin gönlünüz ho olsun diye bu mukaddes ülkeyi terk edecek de deiliz." ifadesini kulland.Eski gazeteci ve CHP Milletvekili Oktay Eki ile ilgili bir ansn paylaan Dumanl, aralarnda küskünlük olduu halde Eki'ye her bayramda kutlama mesaj gönderdiini belirtti. Ancak hiç cevap alamadn, Eki'nin destek için gazeteye geldii srada Eki'nin telefonunu deitirdii için mesajlara cevap vermediini örendiini söyledi. Dumanl, "Dedim ki böyle olmasna çok sevindim. Çünkü bu meslein bir erefi vardr. Bir haysiyeti vardr, bir onuru vardr. Farkl düünebiliriz. Farkl konuabilir, farkl hayat tarzlarna sahip olabiliriz. Ama gazeteci isek gazete, medya bamszl, düünce ve fikir özgürlüü dedi mi akan sularn durmas ve beraber kol kola girilmesi gerekir. Bunu yapmayanlar bahane aryor demektir, korkuyor demektir, bir takm endieler yüzünden baz filozofik bahaneler uyduruyor demektir." eklinde konutu.


'HASAN CEMAL, TFLS'TEN TELEFONLA ARADI'


Gazeteci Hasan Cemal'in olay duyar duymaz Tiflis'ten telefonla arayp destek verdiini belirten Dumanl, " 'lk frsatta geleceim. Bu bir despotizmdir, bu bir baskdr beraberiz kardeim dedi. Bunu asla unutamam." deerlendirmesinde bulundu.


Gözaltna alndktan sonra destek için oluturulan ve çok sayda gazetecinin imza att Özgürlük Belgesi'ne destek olanlara teekkür eden Dumanl, yabanc basndan da konuya hassasiyet gösteren yayn sahiplerini de unutmad. Dumanl, yurt dndaki basn kurulularnn medya özgürlüü üzerindeki hassasiyetinin Türk basnna örnek olmaya mecbur olduunu hatrlatt.


'TARH ZALMLER ASLA UNUTMAZ'


Ekrem Dumanl, "Ben size güvenerek söylüyorum. Arkadalarm tandm için söylüyorum ve diyorum ki son ferdine kadar temel hak ve özgürlükler konusunda asla ve kat'a susmayacaz. Eer savclk ve adliyede sizi utandracak bir soruyla karlasam ve cevapsz braksaydm bu binaya bir daha dönmezdim. Sizi utandracak bir ey yapmadk, o yüzden bamz daima dik. Oturmu sorular hazrlamlar 'Fethullah Gülen'i tanyor musun? diye. Yahu onu tanmayan var m Allah akna! Türkiye'nin yetitirdii en deerli slam alimlerinden, mütefekkirlerinden biridir o. Ona terör örgütü bilmem neyi demek, o gazeteci arkadalara söylüyorum Allah karsnda cevabn veremeyeceiniz bir ithamdr. Bunu kesinlikle bilin, tarih zalimleri asla unutmaz. Ama dimdik durmu alimleri de unutmaz. Suç yok ki suçlu olsun, suç bulamazsnz suçlu bulasnz. Fethullah Gülen hakknda yaz yazanlar daha bir yl önce 'ellerinden öperiz, hürmetlerimizi arz ederiz, sizi özledik Türkiye'ye gelseniz' diye nutuk çekiyordunuz. Ne oldu da böyle oldunuz? nasl bir ayp ilediniz ki o ayb kapatabilmek için bir sürü ayplar iliyorsunuz?" diye sordu.


Kendisine savclk ve mahkeme aamasnda sorulan sorulara da deinin Dumanl, "Falan yazy filan yazm, ona talimat verdiniz mi? Yahu buras zaman gazetesi, o talimatl yazlar baka yerde. Eer talimatlara boyun emi olsaydk baka yerlerde olurduk. Biz ne düünüyorsak onu yazarz. Neye inanyorsak onu konuuruz. çimiz dmz birdir bizim. çi d farkl olanlar tarih huzurunda yarglanacaksnz. Allah huzurunda yarglanacaksnz." ifadesini kulland.

Bu Haber Toplam 1396 defa Okundu.