Mustafa Kemal ATATRK
Oktay Eki
Oktay EK
CHP stanbul Milletvekili
D ileri Komisyonu yesi
Bugn 19 Haziran Sal  2018
ZR DLEMEDKE AHMET HAKAN LE ZLF LVANEL'Y AFFETMEM
Kaynak : | 20.06.2011
ZR DLEMEDKE AHMET HAKAN LE ZLF LVANEL'Y AFFETMEM

Hükümet'e 'analarn bile satan o zihniyet' dedikten sonra Hürriyet'ten ayrlp CHP'den vekil olan Oktay Eki 'beni affetmek kimsenin haddi deil' dedi, iki isme krgnln dile getirdi.

Ekim aynda Hürriyet’in bayazar sfatylakaleme ald 'Az bile demiiz' balkl yazsnda Babakan Erdoan ve Bakanlar için 'analarn bile satan o zihniyet' ifadelerini kullanan CHP Milletvekili Oktay Eki, kimsenin kendisini affetmesinin haddi olmadn söyledi.

Babakan Recep Tayyip Erdoan’n, seçim gecesi “Bugün helalleme günü” dedikten sonra açt 17 davay geri çekmesine ramen kendisine açt 100 TL’lik hakaret davasn sürdürmesini deerlendiren CHPstanbul Milletvekili Oktay Eki, “Affa ihtiyaç yok ki. Beni kim, hangi hakla affedecek ki! kimsenin kimseyi affedecek ne hakk var ne de haddine dümü. ” diye konutu.

TV 8’de Yaz Günlüü programnda Bahar Feyzan’n sorularn yantlayan, Hürriyet’in eski bayazar, CHP stanbul Milletvekili Oktay Eki, Ahmet Hakan Cokun ve Zülfü Livaneli’ye çok krgn olduunu söyledi. Eki'ye twitter'dan cevap veren Ahmet Hakan, "Hakkn helal et Oktay Eki" dedi.

Oktay Eki konuya ilikin olarak unlar söyledi: Babakan dava açt, yargya gitti. Yarg karar verecek. Ben de Babakan hakknda dava açtm. Benim hakkmda 100 bin TL dava açt. Seçim sürecinde benim hakkmda kulland kelimeler nedeniyle ben de onun hakknda 100 bin 1 liralk dava açtm. Karlkl yargya gitti. Görürüz, yarg karar verecek. Ama kimsenin kimseyi affedecek ne hakk var ne de haddine dümü.

Ahmet Hakan’a bütün bir meslek yaamm boyunca ve özel yaamm boyunca bana hiçbir insann söylemedii türden suçlama bir etik davran izafe etti. O nedenle ciddi ekilde krgnm Ahmet Hakan’a. O da u: O yaz yaynlandktan ertesi gün, Ahmet Hakan, (o yazdan iki kelimeyi deitirmem bütün mesele oldu. Zaten yazy vurucu hale getirmek için oldu.) bunu müesesenin, yani Hürriyet’in, konulmu kurallarnn arkasndan dolanp, müsesseme kar oyun oynamm gibi kamuoyuna aktard. Bundan dolay ciddi bir ekilde krgnm Ahmet Hakan’a. Özür dileseydi belki, o ayr. Onun gerei olarak ben de bana düeni yapardm. Ama bu dakikaya kadar onu yapmad.

Bir de kendisine “çok ar küfreden bir yazar olduumu” söyleyen Zülfü Livaneli’ye ciddi ekilde krgnm. Ona da yazdm, “varsa ortaya çkart özür dileyim.” dedim. Çünkü ben bunu yapmadm. O da bugüne kadar hala dediini yerine getirmedi, iddiasn ortaya koyacak, destekleyecek bir ey ortaya koymad. kisini de ciddi ekilde krgnm. Bunu dile getireyim.

EK DENETM NASIL ATLATTI?

Ahmet Hakan Cokun'un, Eki'nin skandal sözlerini deerlendirdii yazda Eki'nin Hürriyet'in denetim mekanizmasn deldiini ileri sürerek unlar kaydetmiti:Hürriyet’te kural ihlallerinin ve hakaretlerin önüne geçmek, evrensel yayn ilkelerine ve Hürriyet’in yayn politikasna bal kalmak amacyla son dönemde bir “denetim mekanizmas” oluturuldu. Bu mekanizmann temel amac, “stediin kadar muhalefet yap, istediin kadar eletir ama hakaret etme, aalama, rencide etme” diye özetleyebileceim anlayn geçerlilik kazanmasdr. Yani maksat, telafi edilemez olas hatalardan hem köe yazarn, hem de gazeteyi korumakt. Ama ne yazk ki... Oktay Eki, bu denetim mekanizmasnn da arkasndan dolam ve gece vakti yazsnda deiiklik yaparak o kabul edilemez ifadeyi yazsna koymu. Böylece o ifade, gazetenin muhtemel denetiminden de kaçm. in bu ksmna da dikkat çekmek gerektiini düünüyorum."

HAKKINI HELAL ET OKTAY EK

Öte yandan Oktay Eki'nin bu çkndan sonra Ahmet Hakan Cokun, Twitter'da "Hakkn helal et Oktay Eki" mesaj yaynlad.

Bu Haber Toplam 1380 defa Okundu.