Mustafa Kemal ATATÜRK
Oktay Ekşi
Oktay EKŞİ
CHP İstanbul Milletvekili
Dış işleri Komisyonu Üyesi
Bugün 18 Haziran Pazartesi  2018
248 vekil işlevsiz hissediyor
Kaynak : http://sozcu.com.tr/2013/gunun-icinden/248-vekil-islevsiz-hissediyor-410195/ | 20.11.2013
248 vekil işlevsiz hissediyor

 Anket sonuçlarına göre; 363 milletvekili Genel Kurul çalışmalarına o gün ne konuşulacağını bilmeden geliyor, 429’u Meclis çalışmalarını “verimsiz” buluyor, 545’i yürürlükteki İçtüzük’ten memnun değil, 248’i kendisini “işlevsiz” hissediyor.

 

-12 SORU SORDU-

 

Ekşi, hazırladığı 12 soruluk anketi tüm milletvekillerine gönderdi. Ekşi, milletvekillerinden anketi kimliklerini açıklamadan yanıtlamalarını istedi. Ekşi’nin anket formunu 70 milletvekili yanıtladı. TBMM’de düzenlediği basın toplantısı ile anket sonuçlarını paylaşan Ekşi, anketin vekillerin çoğunun Meclis’in işleyişinden memnun olmadıklarını ortaya koyduğunu belirtti.

 

Ekşi, anketin Meclis’te en çok “iletişim” sorunu yaşandığını yani milletvekillerinin Meclis’te ne olup bittiğini pek de öğrenemeden görev yapmakta olduklarını gösterdiğine dikkat çekti.

 

Ekşi verilen yanıtları 550 milletvekilini esas alacak şekilde değerlendirdiklerini belirterek, anketten çıkan sonuçlara ilişkin şöyle dedi:

 

“363 milletvekili Genel Kurul çalışmalarına o gün ne konuşulacağını bilmeden geldiğini söylüyor. 429’u Meclis çalışmalarını ‘verimsiz’ bulduğunu, 545’i yürürlükteki İçtüzükten memnun olmadığını, 248’i kendisini ‘işlevsiz’ hissettiğini söylüyor.

 

Meclis’in çalışmasını, verimsiz bulanların, bu soruya yanıt veren 69 milletvekiline oranı yüzde 78 yani milletvekili sayısıyla ifade etmek gerekirse 429 olduğu ortaya çıktı.

Genel Kurula o gün neler konuşulacağını; önceden bilmeden gelen ve orada öğrenenlerin toplam 70 yanıt içinde oranı yüzde 66 olduğu, bir diğer ifadeyle 363 milletvekilinin Genel Kurula, ‘o gün neler görüşüleceğini bilmeden’ geldiği görüldü.

 Kendisini Meclis’te işlevsiz sayanların, verilen toplam 60 yanıt içindeki oranı yüzde 44 yani 248 milletvekiline tekabül ettiği; işe yarar görenlerin oranı yüzde 48 yani 264 milletvekilinin kendisini ‘işe yarar’ gördüğü; çok iyi hisseden 38 milletvekili anlamına geleni oranın yüzde 7 çıktığı anlaşıldı.”

 

Ekşi, ankete yanıt veren 66 milletvekilinin ifadelerine göre yüzde 70’inin yürürlükteki Meclis İçtüzüğünün değiştirilmesinin “gerekli” olduğunu ifade ettiğini söyledi.

 Ekşi, üyesi olmadıkları TBMM komisyonlarında görüşülen konuları ne ölçüde izleyebildiklerine ilişkin soruya yanıt veren 69 milletvekilinden yüzde 19’u yani 105 milletvekilinin “izleyemiyorum” dediğini belirtti.

 

Ekşi, Genel Kuruldaki görüşmelerle ilgili sorusuna yanıt veren 69 milletvekilinden “İzlerken zorlanıyorum” diyenlerin, tüm üyelerin yüzde 29’unu yani 160’ı bulduğunu kaydetti.

 

-“BU TÜR MESELELERDE PARANIN HESABI YAPILMAZ”-

 

Bir basın mensubunun, “Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun çalışmaları süresince yapılan harcama 3 milyon TL olduğu ifade edildi, 60 maddeye 3 milyon TL harcandı deniyor, ne diyorsunuz?” sorusuna Ekşi, “Böyle bir hesabı yapana ben üzülürüm. Bu tür meseleler bir günde 5 ayda filan çözüme ulaşır diye bekleyenler kendi aceleciliklerine baksınlar. Bu tür meselelerde paranın hesabı yapılmaz. Paranın hesabını yapana zerzavat almak için, başka bir şey yapmak için bunu kullanırsa daha doğru olduğunu söylerim ama bunla para hesabı 3 milyon 5 milyon laf değil” yanıtını verdi. (ANKA)

Bu Haber Toplam 664 defa Okundu.