Mustafa Kemal ATATRK
Oktay Eki
Oktay EK
CHP stanbul Milletvekili
D ileri Komisyonu yesi
Bugn 21 Haziran Perembe  2018
EVK BR VE OKTAY EK'YE SU DUYURUSU
Kaynak : | 28.02.2012
EVK BR VE OKTAY EK'YE SU DUYURUSU
Diyarbakr'n Silvan ilçesinde 2004 ylnda öldürülen Gazeteci Yaar Parlak'n olu Ferhat Parlak, Çevik Bir ve Oktay Eki hakknda suç duyurusu bulundu. 
Ferhat Parlak, Diyarbakr Cumhuriyet Basavcl'na verdii dilekçenin ardndan gazetecilere yapt açklamada, babasnn isminin, 28 ubat sürecinde hazrlanan, dönemin Genelkurmay 2. Bakan Orgeneral Çevik BR 'in imzasn tayan ''Andç'' belgesinde geçtiini, CHP Milletvekili Oktay EKi 'nin de, 25 Nisan 1998'de, ''Alçaklar tanyalm'' balkl köe yazsnda, babas ile baz kiileri hedef gösterdiini öne sürdü. 
Babas Yaar Parlak'n Diyarbakr'n Silvan ilçesinde yaanan faili meçhul cinayetlerle ilgili kitap yazdn belirten Parlak, kitabn, sata çktktan birkaç gün sonra yasaklandn söyledi. 
Parlak, bu nedenle babas hakknda Diyarbakr 4 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesinde dava açldn belirterek, öyle konutu: 
''Babam yaklak 3 ay sonra, 18 Austos 2004 günü Silvan ilçesi Selahaddini Eyyubi Camisinin avlusunda, bankta otururken ensesine sklan tek kurunla öldürüldü. Cinayet, haberlerde, 'Hizbullah Suikast' olarak yer ald. 7 yldr verdiimiz hukuk mücadelesine ramen babamn katilleri henüz bulunamad. Yaar Parlak cinayeti, 17 bin 500 cinayet gibi kaytlara faili meçhul olarak geçti. Benim babam Kürt sorununun çözümünü destekledii için öldürüldü. 
Çevik Bir ve Oktay Eki bata olmak üzere, dönemin komuta kademesindekilerle ibirlii yapan ve bu çirkin iftiraya ortak olanlar hakknda Diyarbakr Özel Yetkili Cumhuriyet Basavcl'na suç duyurusunda bulundum. Babamn asl katilleri Çevik Bir ve Oktay Eki'dir. Oktay Eki, dokunulmazlk zrhnn arkasna snarak adaletten kaçamayacaktr.''
Bu Haber Toplam 1140 defa Okundu.