Mustafa Kemal ATATÜRK
Oktay Ekşi
Oktay EKŞİ
CHP İstanbul Milletvekili
Dış işleri Komisyonu Üyesi
Bugün 25 Haziran Pazartesi  2018
KİMLERİN EVLADI "TORPİLLİ" ASKERLİK YAPIYOR, AÇIKLAMIYORLAR.
Kaynak : | 17.01.2013
KİMLERİN EVLADI

 

“İKTİDAR MENSUPLARIYLA YÜKSEK MAKAM SAHİPLERİNİN ÇOCUKLARI NEDEN ÇATIŞMA BÖLGELERİNDE ASKERLİK YAPMAZ?” SORUSUNU, BAŞBAKAN ADINA İÇİŞLERİ BAKANI İDRİS NAİM ŞAHİN YANITLAYAMADI

 

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin 2 Eylül 2012 tarihinde PKK tarafından Beytüşşebap ilçesindeki Kaymakamlık, Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma Karakoluna yapılan saldırı nedeniyle yöneltilen:

“Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı, Başbakan, Bakan, Milletvekili, Üst düzey bürokrat ve AKP Merkez Yöneticileri ile emekli yahut muvazzaf General, Amiral gibi önde gelen kişilerin çocuklarının askerlik hizmetini, çatışma bölgelerinden gerilerde yaptığı doğru değilse, bu iddiayı çürütecek somut örnek verebilir misiniz?” sorusuna “Evet, bu dediğiniz nitelikteki yüksek düzeyde makam sahibi kişilerin çocuklarından ….. şu tarihte şurada, öteki de bu tarihte burada askerlik görevini ifa etmişlerdir” türü bir yanıt veremedi.

Şahin, İstanbul CHP Milletvekili Oktay Ekşi’nin Başbakan tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği Yazılı Soru Önergesinin içerdiği yukarıdaki soruyu “yanıtsız” bıraktı.

Önerge sahibi Oktay Ekşi, “Gizli bir el öteden beri bizim siyasilerimizin ve üst düzey makam sahiplerinin çocuklarının tehlikeli bölgelerde askerlik yapmasını başarıyla önler. Ama arada Dışişleri Bakanı koltuğunda otururken ve terörün en yoğun olduğu sırada, oğlunun sıcak çatışma bölgesinde askerlik yapmasına hiçbir şekilde karşı çıkmayan Prof. Dr. Mümtaz Soysal gibiler de vardır” dedi.

 

Oktay Ekşi'nin 8 Eylül 2012 tarihinde sorduğu sorular şöyleydi:

 

''1- İktidara geldiğinizde sıfır terörle devraldığınız ülkemizde o gönden bugüne 1181 şehit verdiğimiz doğru mudur?

2- İktidarınızın -Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı, Başbakan, Bakan, Milletvekili, Üst düzey bürokrat ve AKP Merkez Yöneticileri ile emekli yahut muvazzaf General, Amiral gibi - önde gelen mensuplarının çocuklarının askerlik hizmetini çatışma bölgelerinden gerilerde yaptığı doğru değilse, bu iddiayı çürütecek somut örnek verebilir misiniz?

3- Eylül başında yoğun bir PKK saldırısına maruz kalan Beytüşşebap ilçesindeki askeri lojmanlardan birinin balkonunda asılı Türk Bayrağının, PKK yandaşları kızmasın diye emirle indirildiği doğru mudur?

4- Beytüşşebap ilçesinde aynı anda Tugay komutanlığına. Jandarma karakoluna, Kaymakamlık binasına ve Emniyet müdürlüğüne PKK tarafından saldırıda bulunulduğu doğru mudur?

5- Bu kadar geniş çaplı bir saldırıdan devletin (Mülki amirler, Emniyet, askeri makamlar dâhil) hiçbir organının önceden haberdar olmadığı doğru ise bu durum normal midir?

6- Bu denli istihbarat zaafı karşısında ne gibi önlemler almayı düşünüyorsunuz?

7- Olaylarda ölen PKK'lılann cenazeleri zırhlı bir Askeri araçla morga götürülürken aracın önüne PKK bayrağının asıldığı ve bu bayrağın güvenlik güçlerince indirilmediği doğru mudur?

8- Eğer bunlar doğru ise sorumlu kimdir? Sorumlu olan hakkında ne gibi bir işlem yapılmıştır?''

 

YANITLAR

Başbakan adına İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in Oktay Ekşi'nin sorularına 3 Ocak 2013'te verdiği yanıtlar aşağıdadır:

 

''istanbul Milletvekili Oktay EKŞÎ'nin TBMM Başkanlığına sunduğu ve Sayın Başbakanımıza tevcih ettiği. Başbakanımızın da kendileri adına tarafımdan cevaplandırılmasını tensip ettikleri 7/10414 esas numaralı yazılı soru önergesinin cevabı aşağıya çıkartılmıştır.

 

Askeri lojman balkonunda asılı bulunan Türk Bayrağı yönüne taşlama eylemi olması ve Bayrağın alınmaya çalışılması üzerine lojmanda görevli askeri personel tarafından Bayrağımız geçici süre ile alınıp tekrar yerine asılmıştır.

 

02.09.2012 günü Beytüşşebap ilçemizde kamu binaları ile lojmanlarına yönelik terör örgütü yandaşlarınca saldırı girişiminde bulunacağına yönelik duyumlar alınmış olup, tedbirler artırılarak personel teyakkuza geçirilmiştir.

 

Terör örgütü mensuplarınca zırhlı aracın önüne bez parçası asıldığının görülmesi üzerine görevli personel tarafından derhal müdahale edilerek indirilmiştir.

 

Bilgilerinize arz ederim.

İdris Naim Şahin
İçişleri Bakanı''

 

 

 

 

Bu Haber Toplam 1388 defa Okundu.