Mustafa Kemal ATATÜRK
Oktay Ekşi
Oktay EKŞİ
CHP İstanbul Milletvekili
Dış işleri Komisyonu Üyesi
Bugün 18 Haziran Pazartesi  2018
AFYON'DAKİ PATLAMA DA KARANLIKTA KALDI
Kaynak : | 05.12.2012
AFYON'DAKİ PATLAMA DA KARANLIKTA KALDI

 

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, 25 Askerimizin şehit olmasına yol açan Afyonkarahisar'daki mühimmat deposu patlaması ile ilgili İstanbul Milletvekili Oktay Ekşi'nin sorduğu sorulara konunun soruşturma aşamasında olduğu gerekçesiyle yanıt vermedi. 

 

 

Ekşi, konunun aydınlanması ve kamuoyunda oluşan şüphelerin giderilmesi için aşağıdaki soruları yöneltmişti:

 

 

1- 11 Eylül 2012 tarihli bir gazetede, Afyonkarahisar'daki cephanelikte meydana gelen ve 25 askerimizin şehit olmasıyla sonuçlanan büyük infilakın aslında 105 mm. çaplı bir top mermisinin sert zemine düşmesi yüzünden meydana geldiğinin anlaşıldığı yolunda bir haber yayınlanmıştır? Gerçekten böyle bir tespit yapılmış mıdır?

2- Haberde keza, cephanelikte bulunan el bombalarından bir kısmının fünyesinin ve havan topu mermilerinin tapalarının takılı halde olduğu ileri sürülmüştür. Bu doğru mudur?

3- Konunun uzmanları gerek 105 mm.'lik top mermisinin gerekse havan mermilerinin tapalarının ancak atış yapılacağı sırada takılması gerektiğini ifade etmektedirler. Eğer bu uyulması zorunlu bir kural ise, ortada inanılmayacak kadar büyük bir laubalilik -affedilemeyecek kadar büyük bir ihmal- yok mudur?

4- İhmal veya hizmet kusuru bu kadar büyük ise, olayın sorumlusu sadece o cephanenin bulunduğu yerde görev yapanlarla bu cephaneyi infilak etmeye hazır halde Susurluk'tan Afyonkarahisar'a gönderenler midir yoksa çok daha yaygın bir kusur ve sorumluluk mu söz konusudur?

 

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz tarafından Oktay Ekşi'nin sorularına 3 Kasım 2012'de verdiği yanıtlar aşağıdadır:

 

''İSTANBUL MİLLETVEKİLİ OKTAY EKŞİ TARAFINDAN VERİLEN 7/10810 SAYILI YAZILI SORU ÖNERGESİNİN CEVABI

Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası mühimmat deposunda meydana gelen patlama ile ilgili soruşturma, Eskişehir Vinci Hava Kuvveti Komutanlığı Askerî Savcılığının 2012/861 esas numarasında halen devam etmektedir.

Bilgilerinize sunarım.

 

İsmet Yılmaz

Milli Savunma Bakanı''

 

Bu Haber Toplam 1195 defa Okundu.