Mustafa Kemal ATATRK
Oktay Eki
Oktay EK
CHP stanbul Milletvekili
D ileri Komisyonu yesi
Bugn 18 Haziran Pazartesi  2018
Suriyeli Muhalif Glere Topraklarmz zerinde Kurulan Kampta Eitim Mi Veriliyor?

13.11.2012

 

Suriyeli Muhaliflere Türkiye'de ABD ve srailli askerler tarafndan bir kampta eitim verildii, bu kamp TSK mensuplarnn koruduu ve muhaliflere Türkiye tarafndan maa verildii iddialarn Milli Savunma Bakan'na soran Oktay Eki'nin sorular öyleydi: 


''1- Yurt gazetesinin 12 Kasm 2012 tarihli saysnda, Yaylada lçesi'nin Kzlçat Köyü'nde kurulan bir kampta, Suriyeli çetelerle, Suriye dndan gelen ve El Kaide isimli terör örgütü mensubu olduklar ileri sürülen toplam 2500 kiiye ABD'li ve srailli subaylarn eitim verdii, kampn giri yerinde ve etrafnda Türk Silahl Kuvvetleri mensuplarnn nöbet tuttuu, kampn tüm giderlerinin ve her türlü ihtiyacnn Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafndan karland bildirilmektedir.

Bu haber doru mudur?

2- Haberde, kampta eitim verilen kiilere ayrca 2500.- Suriye Liras maa ödendii ileri sürülmektedir. Böyle bir ödeme yaplyorsa kayna Türkiye Cumhuriyeti vatandalarndan tahsil edilen vergiler midir?

3- Söz konusu kamp yüzünden rahatsz olan Kzlçat köyü sakinlerinin yerlerini yurtlarn terk edip göçtükleri, geriye sadece 20-25 kiinin kald doru mudur?

4- Yukarda aktarlan iddialar doru ise, bunun Türkiye'nin yerleik devlet gelenekleri ve d politika ilkeleri yönünden bir açklamas varsa nedir?''

 

YANITLAR:

 

Milli Savunma Bakan smet Ylmaz tarafndan verilen yant aadadr:

 

''Soru önergesinde cevaplanmas talep edilen hususlara ilikin herhangi bir bilgi, belge ve kayt bulunmamaktadr.

Bilgilerinize sunarm.

smet Ylmaz 

Milli Savunma Bakan''