Mustafa Kemal ATATRK
Oktay Eki
Oktay EK
CHP stanbul Milletvekili
D ileri Komisyonu yesi
Bugn 19 Haziran Sal  2018
Demir Alar Ne Kadara ryorsunuz?

27.08.2012

 


Kadköy-Kartal Metrosu açlnda yapt konuma sonras, basnda yer alan haberlerden yola çkarak metronun gerçek maliyeti hakkndaki bilgileri Babakan'a soran Oktay Eki'nin sorular öyleydi:


''1- stanbul Büyükehir Belediye Bakanl tarafndan yaptrlan ve neyi ördünüz demir alarla biz örüyoruz diyerek açln yaptnz Kadköy-Kartal Metrosunun toplam maliyetinin yaplan açklamalara göre 3 milyar 100 milyon TL olduu doru mudur?

2- Yine bu hattn (Kadköy-Kartal)kilometre maliyetinin 140 milyon TL olduu doru mudur?

3- Ankara Büyükehir Belediye Bakanlnca yapmna balanan ve bir türlü bitirilemeyerek akabinde Ulatrma, Denizcilik ve Haberleme Bakanlna devredilen Metrolarn kilometre maliyetinin 90 milyon TL olduu doru mudur?

4- zmir Büyükehir Belediye Bakanlnca yaptrlan Ege Üniversitesi Evka-3 Üçyol üç kuyular aras Metro hattnn kilometre maliyetinin 56 milyon TL olduunu biliyor musunuz?

5- Metro maliyetlerinin sisteme, güzergaha ve ekonominin genel durumuna göre ufak tefek deiiklikler gösterse de ktidarnz belediyelerine ait metro maliyetlerinin yaklak üç kat fazla olmasnn nedenleri sizce nedir?

6- Netice itibari ile Devletin Hazinesinden çkacak bu paralar için, stanbul ve Ankara metrolar için herhangi bir inceleme ya da soruturma açmay düünür müsünüz?

7- Ankara Büyükehir Belediyesince tamamlanamayan ve Ulatrma Denizcilik ve Haberleme Bakanlna devredilen, Ankara halknn merakla bekledii metro güzergahlar hangi tarihlerde hizmete girecek?''

 

 

NOT: Bu önerge TBMM çtüzüü gerei 15 gün içerisinde yantlanmas gerekirken ubat 2014 itibari ile halen yantlanmamtr.