Mustafa Kemal ATATRK
Oktay Eki
Oktay EK
CHP stanbul Milletvekili
D ileri Komisyonu yesi
Bugn 19 Haziran Sal  2018
Babakan'a Gre Terrn Sorumlusu Medya ve Muhalefet

06.09.2012


Babakan'n AKP Geniletilmi l Bakanlar toplantsnda terör konusunda kendi politikalarn deil de medya ve muhalefeti sorumlu tutmasnn üzerine hatal politikalarnn bedelinin ne olduunu soran Oktay Eki'nin sorular öyleydi:


''Sayn Babakan siz, 5 Eylül 2012 gönü yaplan AKP Geniletilmi Grup Toplantsnda "Muhalefet ve medya terör örgütünün iktidar ypratmasna çanak tutuyor, terörün tek sorumlusu bunlardr" diye açklama yaparken, siyasi Badanmannz Ankara Milletvekili Yalçn Akdoan'n "terörün yaand bölgeye tecrübeli komutanlarn özellikle gönderildiini, sonuçlarn yaknda görüleceini" söyledii medyada bildirildi.

AKP'nin iktidara gelmesinden ve sizin Babakan olarak sorumluluk yüklenmenizden beri -neredeyse-10 yl geçti. On yl önce "sfr" terörle devraldnz ülkenin büyükçe bir bölümü sizin sorumluluunuz altnda tam bir sava bölgesine dönütü.


  1. Bu durumun sizin izlediiniz politikalarn ve ülkeyi yönetmekteki beceriksizliinizin sonucu olduunu kabul ediyor musunuz?
  2. Baarszlklarnzn faturasn muhalefete ve medyaya çkarmaktan ne zaman vaz geçeceksiniz?
  3. Siyasi Badanmannzn dedii gibi bu bölgeye "tecrübeli komutanlar" imdi gönderiliyorsa, bunlar bugüne kadar hangi nedenle gönderilmedi?
  4. Terörle mücadeledeki büyük baarlaryla takdir toplam yüzlerce "tecrübeli komutan" iktidarnz döneminde -kamuoyundaki yaygn kanaate göre sahte belgelere dayanarak- cezaevlerine doldurulurken, bir gün onlara ihtiyaç duyacanz düünmediniz mi?
  5. Resmi rakamlara göre son zamanlarda says 155'i bulan ehitlerimizi bugüne kadar görev yapan "tecrübesiz komutanlar" yüzünden mi verdik?
  6. "Silahl Kuvvetlerin Vesayetinden söz edemeyeceimiz bir dönemde yaadmza göre, en ufak bir asayisizliin, en ücra yurt parçasnda yaanan terör olaynn ve daha da önemlisi tüm bu beceriksizlikler sonucu yurdumuzun parçalanmaya doru sürüklenmesinin tüm siyasi ve hukuki sorumluluunun sizin ve hükümetinizin üzerinde olduuna itiraznz var m?''


NOT: Bu önerge TBMM çtüzüü gerei 15 gün içerisinde yantlanmas gerekirken ubat 2014 itibari ile halen yantlanmamtr.