Mustafa Kemal ATATÜRK
Oktay Ekşi
Oktay EKŞİ
CHP İstanbul Milletvekili
Dış işleri Komisyonu Üyesi
Bugün 21 Haziran Perşembe  2018
Afyonkarahisar'daki Olay Askeri Zafiyet mi?

07.09.2012

Afyonkarahisar'da meydana gelen patlamanın nedenlerini ve Orman ve Su İşleri Bakanı'nın olaydan kısa bir zaman sonra yaptığı açıklamaları soran Oktay Ekşi'nin soruları şöyleydi:

''Afyonkarahisar'da Askeri mühimmat deposunda meydana gelen patlama sonucu 25 askerimizi şehit vermemiz ulusumuzu yasa boğmuştur. Yetkili makamların yaptığı açıklamalar ise acımızı hafifletmek yerine bir kat daha artırmıştır. Son zamanlarda bu tür açıklamalara sık rastlar olduk.

  1. Afyonkarahisar'da patlama otur olmaz daha hiçbir uzman görüşü olmadan Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun "Bu bir kazadır" şeklindeki açıklamasını doğru buluyor musunuz?
  2. Bu tür kazalar Hindistan'da da oluyor, Pakistan'da da derken olayı hafife alır bir şekilde yaptığı bu açıklamayı doğru buluyor musunuz ?
  3. Sorumsuzca gerekli önlemler alınmadan meydana gelen her olay ve verilen şehitlerin ardından "taktir-i ilâhiye sığınmanın" sizlerde alışkanlık yaptığının farkında mısınız? Bunu söyleyince gerçekten vicdanınız rahatlıyor mu?
  4. Şehitlerimizi üzüm tanesi gibi sayan sayın Veysel Eroğlu Onların Annelerinin bir tanesi olduklarını biliyor mu?
  5. Orman ve Suişleri Bakanı'nın "Neyse ki daha büyük bir felaket olmadı" demesinden anlıyoruz ki bu yaşanandan daha büyük felaketi de beklemek gerekirdi. Acaba bu çapta bir felaketten söz edebilmemiz için kaç Mehmef in şehit olması uygundur?
  6. Bu cephanelikte sayım ya da tasnifler neden gece yapılıyordu?
  7. Bu sayım ve tasnifi yapanlar bu konuda eğitilmişler miydi?
  8. Son zamanlarda çok sayıda şehit cenazeleri; Uludere'de bombalanan vatandaşlarımız; nasıl düşürüldüğü açıklanamayan uçağımız ve şehit iki pilot; Devrilen minibüs ve şehit on askerimiz, Foça olayı ve  Gaziantep saldırısı... Tüm bunlar iktidarınız dönemindeki hem istihbarat  hem de yönetim zafiyeti gerçeğini ortaya koymuyor mu?''

 

 

YANITLAR:

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz tarafından 3 Aralık 2012 tarihinde yanıtlanan sorular aşağıdadır:

''05 Eylül 2012 tarihinde Afyonkarahisar'da meydana gelen 25 askerimizin şehit olduğu mühimmat deposundaki patlamayla ilgili olarak, Eskişehir 1 'inci Hava Kuvveti Komutanlığı Askerî Savcılığı tarafından 2012/861 esas sayılı soruşturma dosyası üzerinden soruşturmaya devam edilmektedir.

Bilgilerinize sunarım.

İsmet Yılmaz 
Milli Savunma Bakanı''