Mustafa Kemal ATATRK
Oktay Eki
Oktay EK
CHP stanbul Milletvekili
D ileri Komisyonu yesi
Bugn 19 Haziran Sal  2018
Krtenin Resmi Dil Yaplmas Sz Verildi Mi?

10.12.2013


Basnda çkan haberler dorultusunda Kürtçenin resmi dil yaplma sözü verilip verilmediini Babakan'a soran Oktay Eki'nin sorular öyleydi:


''Haber Türk isimli günlük gazetenin 5 Aralk 2013 tarihli saysnn 18’inci sayfasnda yaymlanan bir haberde “Kürt sanatçs ivan Perver, Erbil’de yayn yapan RUDAW TV’de Diyarbakr ziyaretini anlatt. (…) Perver öyle konutu:

“(…) Kürtçe’nin resmî dil olmas talebini ilettim. Kürt varsa, dili varsa, haklarn dier milletler gibi özgürce kullanmas gerektiini söyledim. Özgürlük olmadan bar olmayacan söyledim. “Bu olmaz ise yarn baka bir çatma çkar” dedim. Babakan Erdoan Kürtçe’nin RESM DL olmas konusunda “VAKT VAR” dedi. Baz eyleri çözmenin kendileri için çok zor olduunu ve kendilerine yönelik bask ve saldrlar olduunu söyledi” denilmektedir.

1- ivan Perver’le aranzda böyle bir konuma geçti mi?

2- ivan Perver “doru” söylüyorsa, Türkiye Cumhuriyeti Babakan olarak “Kürtçe’nin resmi dil olmas VAKTNN ne zaman geleceini düünüyorsunuz? 

3- Türkçe’den baka hangi dillerin “resmi dil” olmasn planlyorsunuz?

4- Anayasa’nn “Türkiye Devleti’nin (…)  dili Türkçe’dir” diyen –ve deitirilmesinin önerilmesi dahi yasak olan- Üçüncü maddesi yürürlükte iken ivan Perver’e “Kürtçe’yi resmi dil saymann vakti var” diyerek ne demek istediniz?

5- Türkçe’den baka resmi dil kabul etmenin Anayasamzdaki ifadeyle “Yüce Türk Devletinin bölünmez bütünlüünü” tehdit eden gelimelere kap açacan ret mi ediyorsunuz?''