Mustafa Kemal ATATRK
Oktay Eki
Oktay EK
CHP stanbul Milletvekili
D ileri Komisyonu yesi
Bugn 19 Haziran Sal  2018
Hukuk Sistemi ve Yarg yelerini lgilendiren Eksiklikler Ne Zaman Giderilecek?

12.11.2013


AB lerleme Raporu'nda deinilen hukuk sistemi ve yarg üyeleri hakkndaki eletirileri Adalet Bakan'na soran Oktay Eki'nin sorular öyleydi:


''AB 2013 lerleme Raporunda Bakanlnz ilgilendiren ve bugüne kadar ilerleme kaydedilmeyen hususlar tespit edilmi olup bu balamda;

1. Uzun gözalt ve gözaltnn uzatlmas sonucu douran kararlarn, yasada istenen koullar içermeyen gerekçelerle verildii tespiti doru mudur? Bu tespit doru ise, insan haklarnn ar ihlali anlamna gelen bu konuda nasl bir çözüm düünüyorsunuz?

2. Düündüünüz çözümü ne zaman yaama geçirmeyi umuyorsunuz?

3. AB lerleme Raporunda ifade edildii gibi, Savclarn soruturma srasnda delil toplamasna ve polis tarafndan toplanan delillerin hukuka aykrlnn sürmesine ilikin aksaklklar halen devam etmekte midir?

4. Uzun süredir ‘’silahlarn eitlii’’ ilkesine aykr olduu için avukatlarn ikâyetine sebep olan ve ‘’savc’’larn yarg ortamnda ‘’üst konumda’’ olduu mesajn veren fiziki düzenleme ne zaman son bulacaktr?

5. Milletvekilleri ve üst düzey kamu görevlilerinin yolsuzluk ve benzeri suçlardan yarglanmasn engelleyen ‘’dokunulmazlk’’ zrhnn kaldrlmas yahut demokratik bir hukuk devletinde kabul edilebilir ekle dönütürülmesi konusunda ne düünmektesiniz?''


NOT: Bu önerge TBMM çtüzüü gerei 15 gün içerisinde yantlanmas gerekirken ubat 2014 tarihi itibari ile halen yantlanmamtr.