Mustafa Kemal ATATRK
Oktay Eki
Oktay EK
CHP stanbul Milletvekili
D ileri Komisyonu yesi
Bugn 19 Haziran Sal  2018
El Kaide, Trk ocuklarn Suriye'ye Cihat'a M Gtryor?

02.10.2013


El Kaide'nin Suriye uzantlarnn Türkiye'den gençleri Suriye'ye savamak için götürmeleri iddialarn Babakan'a soran Oktay Eki'nin sorular öyleydi:


''Özellikle Güneydou illerimizden gençlerin El Kaide’nin, Suriye’deki uzantlar tarafndan gruplar halinde Suriye’ye savamaya götürüldüü, bir babann çocuklarn almak için Suriye’ye gittii ancak çete liderlerinin ‘’Bu çocuklar burada cihat için savayorlar, sen kâfir misin? Bir daha gelirsen seni buraya gömeriz.’’ diye tehdit edildii gazetelere yansyan haberlerden örenilmitir. 


1. Bata Adyaman olmak üzere, Bursa, Bingöl, Batman, anlurfa, Diyarbakr ve Bitlis’teki gençlerin savamak üzere Suriye’ye götürüldükleri doru mudur?

2. Ailelerin çocuklarn kurtarmak için fidye verdikleri bizzat olay yaayan ailelerce ifade edildiine göre buna engel olmak amacyla alnan önlem var mdr? Varsa nedir?

3. Yine baz insanlarn El Kaide ile ibirlii yaparak gençleri örgütleyip Suriye’ye gönderdii iddialar hükümetçe deerlendirilmi midir? Ne yaplmtr?

4. Suriye snrmzn El Kaide tarafndan kevgire çevrildii ve istedikleri gibi snr kullandklar ve Güneydou illerimize rahatlkla girdikleri ve buralarda irtibat bürolar açtklar doru mudur?

5. MT, Emniyet, Jandarma istihbarat birimleri bu konularla ilgili herhangi bir tedbir alm mdr, almsa bunlar nelerdir?

6. Bütün dünyann terörist kabul ettii El Kaide örgütü hükümetimiz tarafndan da resmen ‘’terörist örgüt’’ kabul edilmi midir? ''


NOT: Bu önerge TBMM çtüzüü gerei 15 gün içerisinde yantlanmas gerekirken ubat 2014 tarihi itibari ile halen yantlanmamtr.