Mustafa Kemal ATATRK
Oktay Eki
Oktay EK
CHP stanbul Milletvekili
D ileri Komisyonu yesi
Bugn 18 Haziran Pazartesi  2018
Trk Havaalanlar Suriyeli Muhaliflere Silah Sevkiyat in mi Kullanlyor?

08.04.2013



The New York Times gazetesinin 25 Mart 2013 tarihli saysnda bildirilen Suriyeli muhaliflere silah yardm yapldna ve Türkiye havaalanlarnn bu sevkiyat için kullanldna dair iddialar Babakan'a soran Oktay Eki'nin sorular öyleydi:


''1- The New York Times gazetesinin 25 Mart 2013 tarihli saysnda  bildirildii gibi “Suriye’deki Baas rejimine kar ayaklananlara, Katar ve Suudi Arabistan tarafndan salanan finansmanla Türkiye üzerinden silah temin edildii” doru mudur?

2- Stockholm Uluslararas Bar Aratrmalar Enstitüsü’nün “3500 ton kadar askeri teçhizatn Türkiye üzerinden Suriye’ye gönderildiine” dair iddias  –Dileri Bakanl Sözcüsü Levent Gümrükçü’nün tekzibine ramen- doru mudur?

3- Suriye’deki “muhalif” güçlere 3 Ocak 2013 tarihinden balayarak,  ülkemiz tarafndan veya “ülkemiz üzerinden”  silah sevk edildii iddialar hakknda ne diyorsunuz?

4- The New York Times’n iddialar doru ise, bir baka ülke rejimi tarafndan “terörist” ilan edilen güçlere silah göndermek veya gönderilmesine araclk etmek uluslararas hukuk ve komuluk ilikileri balamnda bir sorun yaratmayacak mdr?

5- Türkiye’nin ve baz müttefiklerinin Suriye’deki “muhalif” güçlere silah göndermesinin uluslararas hukuka ve komuluk ilikilerine aykr olduu doru mudur?''


YANITLAR:

Babakan adna Dileri Bakan Ahmet Davutolu tarafndan 1 Austos 2013 tarihinde verilen yant aadadr:


''Türkiye, Suriye'deki krizin halkn meru beklentileri dorultusunda, en ksa sürede çözümlenmesini, demokratik, hukukun üstünlüünün egemen olduu ve insan haklarna saygl, halkn özgür iradesiyle yöneticilerini seçebilecei yeni bir Suriye kurulmasn arzulamaktadr.


Türkiye yürütülmekte olan bölgesel ve uluslararas çabalara barçl yaklamla aktif ekilde katlmaktadr. Uluslararas basnda bunun tersi yönünde çkan kayna belirsiz haberlerin gerçeklerle balants yoktur.

Sayglarmla arz ederim.
Prof. Dr. Ahmet Davutolu
Dileri Bakan''