Mustafa Kemal ATATRK
Oktay Eki
Oktay EK
CHP stanbul Milletvekili
D ileri Komisyonu yesi
Bugn 19 Haziran Sal  2018
Anadolu Ajans'n Atatrk Kurmad m?

12.07.2012Daha önce yant verilen bir soru önergemde Anadolu Ajans Kurucusu'nun Atatürk olduu söylenmesine ramen sitede kurucu olarak Ulu Önder'den bahsedilmemesinin nedenini Babakan'a soran Oktay Eki'nin sorular öyleydi:


''1. Anadolu Ajans’nn resmi web sitesinde verilen ‘’tarihçe’’ balkl bilgide bu ajansn Mart 1920’de Milli Mücadele saflarna katlan gazeteci Yusuf Nadi ve yazar Halide Edip tarafndan ve onlarn Ankara’daki Milli Mücadele karargah olan Ziraat Mektebi’nde (Meteoroloji Genel Md.lüü) yapt bir toplantda alnan kararla kurulduu ifade edilmektedir.

Oysa bakanlnza sunduum 25 Nisan 2012 tarih ve 7/6671 esas sayl yazl soru önergeme Babakan adna Babakan Yardmcs Sn. Bülent Arnç imzasyla verilen (aslnda Anadolu Ajans Yönetim kurulu Bakan ve Genel Müdürü Kemal Öztürk imzasn tayan) yant metninde Büyük Atatürk’ten ‘Kurucumuz’ sfat kullanlarak söz edilmektedir.

Büyük Atatürk’ün ‘Anadolu Ajans Kurucusu’ olduunun resmi web sitesinde AÇIKÇA ifade edilmesinde ne gibi bir saknca vardr? Yoksa neden yaplmamaktadr?

2. Anadolu Ajans’nn web sitesi yenilenirken Atatürk’e ait hangi beyan ve bilgiler çkarlmtr?''


YANITLAR:

Babakan adna Babakan Yardmcs Bülent Arnç'n 18 Ekim 2012 tarihinde verdii yantlar aadadr:


''Bakanlnza intikal eden stanbul Milletvekili Sayn O. Oktay EK tarafndan tevcih edilen 7/9247 esas numaral yazl soru önergesinin incelenmitir.

Anadolu Ajans 6 Nisan 2012'de 92. Kurulu Yldönümünü kutlarken pek çok yeniliin yan sra yeni logo ve kurumsal kimlik tasarmm tüm görsel malzeme ve yaynlarnda uygulamaya balamtr. Bu kapsamda web sitesinde de yeni bir tasarmla ngilizce, Rusça, Bonakça, Srpça ve Arapça dillerini de içeren uluslararas yayma geçilmitir. Sitemiz ziyaret edildiinde görülecei üzere "Künye" ve "Tarihçe" bölümlerinde Kurucumuz Mustafa Kemal Atatürk geniçe yer almaktadr. Sitenin "Künye" bölümünde Kurucumuz Gazi Mustafa Kemal Atatürk yine ilk sradadr. Sitenin "Tarihçe" bölümünde ise fotoraflaryla birlikte ayrntl olarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Anadolu Ajans'nn kurulmasndaki rolü ve ajansla ilgili çeitli mesajlarna yer verilmitir.

1. nternette web sitemizin" Künye" bölümünde,

2. nternette web sitemizin "Tarihçe" bölümünde,

3. Tantm filmimizde,

4. Her gün abonelerimize geçtiimiz "Gündem" bülteninin banda,

5. Tantm kitapçnda kurucumuz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ad yer almaktadr.

Dünyann hiçbir haber ajansnda bu tür bir uygulama yoktur.

Anadolu Ajans T.A.. kurulduu ilk günden itibaren haber üretmektedir. Anadolu Ajans, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Türk Milletine yakr bir ekilde atlmlar yaparak, Türkçe'nin dnda ngilizce, Rusça, Arapça, Srpça, Bonakça olmak üzere 5 dilde yayma balamtr. Anadolu Ajans'nn 100. ylnda 11 dilde yayn gerçekletirme hedefi bulunmaktadr. Bu nedenle "Güçlü Türkiye'nin Güçlü Haber Ajans" olma yönünde istikrarl bir ekilde çalmalarm sürdürmektedir.

Bilgilerinize sayglarmla arz ederim.

Bülent Arnç

Babakan Yardmcs''